Çip krizi bilgisayar fiyatlarını vurdu! Kriz fiyatlara nasıl yansıyacak?

Çip krizi bilgisayar fiyatlarını vurdu! Kriz fiyatlara nasıl yansıyacak?

Otomotiv ve beyaz eşya sektörü bilgisayar sektörünü fena halde vurdu. Bunun da şimdi fiyatlara yansıması an meselesi...

Bir kaç aydır gündemde bir Çip mevzusu var. Peki nedir bu çip mevzusu? Otomobil sektörü ve bilgisayar sektörünün birbiri ilggisi ne? Bu konuya yabancıysanız işte sizin için bu iki sektörün birbiri ile bağlantısını bir yazıda derledik.

Dünyada yaşanan krizlerden biri de çip krizi oldu son zamanlarda. LCD ekran, wifi, Ram gibi ürünlerde sıkıntı var. Bazı ham madeleri hem otomotiv sektörünün hem de beyaz eşya sektörünün kullanması bu krize neden oldu. Çip, ekran, Wi-Fi gibi komponentlerin otomotivde kullanımının artması bilgisayar sektörünü derinden etkiledi.

Acer EMEA Başkan Yardımcısı Grigory Nizovsky konu ile ilgili bir açıklama yaparak, dünyada LCD panel, VGA çipleri ve belli başlı işlemci parçaları anlamında bazı ham maddeler için sıkıntılar yaşandığını belirtti. Geçtiğimiz yıl ile stokların aynı seviyede gitmediği ve bu krizin büyüyeceği sinyalleri verildi.

Aynı zamanda uzaktan çalışma ve evde oturan vatandaşların oyuna olan talebi de bilgisayarda çip krizi yaşanmasını tetiklediğini söyledi.

Yıl sonuna kadar bu krizin devam etmesini beklediklerini söyleyen Nizovsky kendilerinin orta derecede büyüme planladıklarını sözlerine ekledi.

Casper Pazarlama Müdürü Evin Şahin de çip krizi ile ilgili bir açıklama yaptı. “Bazı ham maddeler de hem PC sektöründe hem otomobil veya beyaz eşya sektöründe kullanılıyor. Bu sektördeki talepler de pandemi nedeni ile artış gösterdi ve stok sıkıntısının artmasına neden oldu. Üretimin azalması da olunca hepsi bir arada bu krizi doğurdu“ açıklamasını yaptı. 

Etiketler

Teknoloji  
Ömer Faruk

Teknoloji delisi