Ana sayfa Teknoloji Çocuklar Facebook’un Güvenlik Duvarını Geçmeyi Başardı!

Çocuklar Facebook’un Güvenlik Duvarını Geçmeyi Başardı!

94
0
PAYLAŞ

Çocuklar için Facebook mesajlaşma uygulamasında şok bir olay yaşandı. Facebook, kendisi eleştirenlerin ve mahrumiyet savunucularının 13 yaşından küçük çocuklara yönelik bir uygulama olabilmek adına ne kadar güvenilip, güvenilmeyeceğini kanıtladı.

Kritik Hata

İlgili mesajlaşma uygulamasında meydana gelen sıkıntı, binlere çocuğun Facebook’a ait olan güvenlik kurallarını ve önlemlerini delmesine sebebiyet verdi. Küçük yaştaki çocuklar bu sayede aileleri tarafından onay verilmeyen ve normalde Facebook’un da bu yüzden izin vermeyerek konuşmasını engellediği kişilerle mesajlaştı. Bu durum, ilgili sosyal medya mecrasının kullanış amacına ve en önemli ilkesine aykırı bir durum.

Bunun yanı sıra yaşanan bu arıza sebebiyle çocuklar daha önce velilerinin onaylanmadığı üyelerle birlikte grup sohbeti oluşturup katılabildiler. Eğer böyle bir arıza meydana gelmemiş olsaydı, çocuklar yalnızca ebeveynleri tarafından izin verilen kişilerle iletişimde olacaktır.

Bu hatanın çocukları ne kadar süreden beri etkilediği bilinmiyor fakat Facebook, kural ihlali yapan çocukların velilerine uyarıda bulunmaya başladı ve Bazı aileleri yaşanan mevcut sorunlarla ilgili olarak bilgilendirdiklerini ifade etti. Sayısı çok fazla olmayan grup sohbetlerinin inceleme altına alındığını, kötü etkilenen sohbetleri kapattıklarına ve çocuk sahiplerine güvenlik noktasında ek kaynakalr sağladıklarını açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK