Ana sayfa Sağlık Çocuklarda Yaz ishalini durduracak besinler

Çocuklarda Yaz ishalini durduracak besinler

109
0
PAYLAŞ

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarının başında ishal geliyor. Bulaşıcı bir hastalık olan ishal çocuk sağlığı laf konusu olunca ekstra itina istiyor. Çünkü çocuklar sıvı kaybının önlenemediği durumlarda ağırbaşlı hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyor.İlişkili Haberler

  • Çocuklarda yaz enfeksiyonlarını ciddiye alın!
  • Çocuklarda mide gribinde artış yaşanıyor
  • Çocukları tehdit eden 6 yaz hastalığı

Yaz aylarında kapalı alanlara kıyasla daha fazla aleni alanlarda zaman geçiren çocukların bilhassa gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına sık yakalandıklarını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Eftal Geçgil, ishal olan çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

İshalin sıklıkla 0-5 ıslak grubunu etkilediğini, şayet ishale ateş ve kusma eşlik ediyorsa derhal doktora gidilmesi gerektiğini vurgulayan Geçgil şu bilgileri verdi:

“Mide ve bağırsak sisteminin enfeksiyonu olarak tanımlanabilecek bu rahatsızlık, bulaşıcı özellik taşıdığı için önemlidir. Havaların ısınması bu enfeksiyona yol açan virüslerin çoğalmasını kolaylaştırır, gıda ve suyla hastalık kolaylıkla bulaşır.

İSHAL VAKALARINDAKİ ARTIŞI TETİKLEYEN GIDALARA DİKKAT!

Bozuk gıdaların tüketimi.
Açık büfe yemekler.
Dondurma ve sütlü besinler.
Gıdaların müsait şartlarda üretilip saklanmaması.
Ev ortamında pişirildikten sonra buzdolabına konulmamış yemekler.
Açıkta satılan amade gıdalar.

SALATA MALZEMELERİ VE MEYVELERİ BİRKAÇ KEZ YIKAYIN

Yaz ishallerinde sıklıkla karşılaşılan bir öbür durum, hava sıcaklığı yüzünden bakterilerin hızla çoğalarak su veya besini kirletmesidir. Genelde kirlenmiş suların içilmesi, çiğ sebzelerle hazırlanmış iyi yıkanmamış salatalar ve meyvelerin tüketilmesi sonucu da ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak çocukların bağırsaklarına ulaşır. Bilhassa durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularında mikroplar uzun süre yaşayarak çoğalır.

ÇOCUKTAKİ SIVI KAYBI ÖNLENMELİ

İshal, dışkının sıklığında, miktarında ve hacminde artma olarak tanımlanabilir. Günde üç veya daha fazla sulu dışkılama ishal kabul edilir. İshal durumunda bağırsak hareketleri artar, normal süreden daha kısa aralıklarla dışkılama meydana gelir. Dışkı şekilsiz, löp ve sulu bir görünümde olur. İshaller 5 ıslak altında sık görülmekle birlikte, iki yaştan ufak çocuklarda fazla ağırbaşlı sonuçlara yol açabilir; sıvı kaybına bağlı ölümler görülebilir. İshalin en mühim komplikasyonu sıvı kaybıdır. İshal ile kaybedilen sıvının az az, sık sık bulantı veya kusmayı tetiklemeyecek şekilde yerine konması gerekir. Sıvı kaybı engellendiği sürece problem oluşmaz.  

ÇOCUKLAR HAZIR VE İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK TUTULMALI

İyi bir bağırsak sağlığı için hijyen ve dengeli beslenme fazla önemlidir. Amade ve işlenmiş gıdalar bağırsak florasına en fazla ziyan veren etkenlerdendir. Çocukları paketlenmiş gıdalardan olası olduğunca ırak tutmak ve bolca probiyotik içeren yoğurt, ayran, kefirle beslemek önemlidir. Ayrıca aileler bilhassa açıkta satılan yiyecekler ve tüketim tarihi geçen gıdalar hakkında dikkatli olmalıdır. 

İSHALE İYİ GELEN GIDALAR

İshal sorunu yaşanan dönemde bağırsakları fazla yormayacak löp gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar şu şekilde gruplandırılabilir:
Nişasta içeren pirinç, makarna ve patates.
Probiyotik içeren yoğurt, ayran, kefir.
Lif içeren muz, elma ve armut.

BU GIDALARDAN İSHAL SÜRESİNCE UZAK DURULMALI

Çocukta ishal tablosu görülüyorsa kayısı, erik, çiğ sebze, salata, kepekli ürünler gibi bağırsak hareketlerini daha da artıran besinlerden, amade gıdalar, bol yağlı, şekerli yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden ırak durulmalıdır.”

BİR CEVAP BIRAK