Ana sayfa Oyun Detention Oyun incelemesi

Detention Oyun incelemesi

160
0
PAYLAŞ
Detention oyun incelemesi
Detention oyun incelemesi

Detention oyunu tam olarak korku oyunu sevenler için tasarlanmış bir oyun diyebiliriz. Son zamanlarda korku oyunu sektöründe oyunun yeri de oldukça farklı. Detention oyunu 1960’lı yılların Tayvan’ın da geçiyor. Bu yıllarda Tayvan’da Kuomintang rejimi baş göstermişti. Ayvan halkı hükümetin yaptıkları ve halka yaklaşımları yüzünden 1947 ve 1987 yılları arasındaki bu döneme beyaz terör dönemi adını verdi. Bu dönemin önemi yönetimin anti-komünist olmasıydı. Bu yüzden ülkede sıkı yönetim ilan edildi ve binlerce vatandaş hapse atılarak idam edildi. Aynı zamanda vatandaşlar karşılaştıkları herhangi bir komünist eylemi hükümete bildirmek zorundaydı. Bu dönem Tayvanlılar için çok korkunç bir dönemdi. İşte Detention oyunu da tam olarak bu dönemleri anlatıyor.

Detention oyununun konusu nedir? Sorusunun cevabı ise; oyunda bir tayfunda okul kampüsünde kilitli kalmış Frang isimli genç bir kızı yönlendiriyorsunuz. Aslında oyun boyunca iki karakter yönlendiriyorsunuz. Fakat Frang karakteri ana karakterimiz diyebiliriz. Detention oyunu için klasik korku oyunlarının aksine bir kaçış oyunu da denilebilir. Bu oyunda günümüzdeki korku oyunlarında gördüğünüz gibi Jumpscare öğelerine rastlamayacaksınız. Hatta bu oyun korku öğelerinde oldukça geleneksel bir yapıyı barındırıyor. Oyunda hayalet veya canavarlarla değil, çıkan ses ve karanlık mekanlarla korkacaksınız.

Detention oyununda da aslında canavar ve hayaletlere yer verilmiş fkat burada genellikle Tayvan ve Uzak Doğu’nun batıl inançları hakim kılınmış. Yani buradaki canavarlar aynı bize küçükken anlatılan korku filmlerinde ki canavarlar gibi.

Oyun toplamda iki saat sürüyor. İlk bir buçuk saatinde Frag’in içgüdüsel olarak karar vermelerine ve kaçmaya çalışmalarına yardımcı olunuyor. Oyunun bu kısmında aslında herhangi bir şey anlamayabilirsiniz. Fakat son yarım saatte kafanızda oluşacak tüm soru işaretlerine cevap veriliyor.

Detention’ın ses ve görüntü kalitesine de değinecek olursak, oyun ilk olarak çok fazla emek verilerek hazırlandığı belli olan bir oyun. Derme çatma evdeki görüntü efektleri ve ses efektleri oyuna ayrı bir gerilim havası katmış. Aynı zamanda oyunu oynadıkça oyunun dramatik yapısı da sizi etkileyebilir. Özellikle Frag karakteri sizi çok etkileyecektir.

BİR CEVAP BIRAK