Ana sayfa Teknoloji Dijital Anten Pil Ömrünü Etkileyecek!

Dijital Anten Pil Ömrünü Etkileyecek!

109
0
PAYLAŞ

Akıllı telefon ve tabletlerin geliştiği günümüzde, her geçen gün yepyeni uygulamalar karşımıza çıkıyor. Gün be gün artan uygulamalar doğal olarak, cihazımızın pil gücünü önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun yanında, ortam değiştikçe ve kapalı ortamlara girildikçe sinyal gücünde de büyük oranda kırılmalar meydana gelmektedir. İşte Finlandiya’da üzerinde yaklaşık 2 yıldır durulan bir Ar-Ge çalışması sonucunda, pil gücünü artıracak ve kapalı ortamlarda sinyal gücünün zayıflamasının önüne geçecek bir teknoloji üretildiği haberini aldık. Bu teknolojinin faydalarını ve cihazlarımıza etkilerini konu aldığımız yazımızda, yeni dijital anten teknolojisinden nasıl yararlanabileceğinize değineceğiz.

Pil Ömrünü Uzatacak!
Öncelikle, eski model telefonların üzerindeki küçük antenleri bir çoğumuz hatırlıyoruz. Nokia’nın ilk modellerinin olmazsa olmazı haline gelen bu antenler zamanla yerini küçük çiplere bırakmış bu da radyasyon başta olmak üzere birçok elektromanyetik dalganın kırılmasını sağlamıştı. Küçük çiplerde Wi-fi, Bluetooth, Şebeke ve GPS gibi 4 farklı antencik bulunmakta. Bu antenlerin her biri devreye birlikte girer ve bu da anten frekansının 4’e bölünmesine neden olur.

Teknik yapısı hakkında detaylı bilgi vererek kafanızı karıştırmak istemeyiz. Ama bu 4 anten istasyonlardan gelen veri akışını ve dalga boyunu 4 kat kırma anlamına geliyordu ki bu da sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, sinyal gücünün 4’te biri anlamına geliyordu. İşte Finlandiya’nın Aalto Üniversitesi’nden bir ekip, artık kullanılmayacak uygulamanın antenlerinin devreye girmesini engelleyecek bir teknoloji buldular. Yeni “dijital anten teknolojisi” ile dilediğiniz uygulamanın antenini siz kendiniz kontrol edebileceksiniz. Bu da daha fazla veri depolama, daha az güç sarfiyatı ve daha fazla çekim gücü anlamına geliyor.

BİR CEVAP BIRAK