Ana sayfa Sosyal Medya Dikkat! Facebook Hesaplarınız Çalınıyor 3$’a Satılıyor!

Dikkat! Facebook Hesaplarınız Çalınıyor 3$’a Satılıyor!

62
0
PAYLAŞ

25 Eylül 2018 tarihinde meydana gelen saldırının ardından 50.000.000’a yakın kullanıcının hesabının çalındığı duyrulmuştu. Facebook saldırının doğruluğunu açıklamıştı. Bugünlerde ise çok uygun fiyatlarla bu hesapların satıldığı piyasada dolaşıyor.

Facebook cephesinden gelen sıkıntılı haberlere bir yenisi daha eklendi. Gün geçmiyor ki, düzgün bir haber çıksın… Ürün ve servis sağlayıcıların güvenirlik seviyelerini ölçen DreamMarket, Facebook hesaplarının Dark Web platformlarında gezdiğini ve çok büyük bir veri havuzunun tehlike içerisinde olduğunu belirtti.

Darb Web’de satış için yer alan hesapların fiyatının 3$’dan 12$’a kadar uzandığı iddia ediliyor. Satın alımlarda ise bitcoin ve bitcoin cash kullanılıyor. Bu hackerlar toplamda yaklaşık olarak 150 – 600.000 $ değeri bulunan bir veri havuzuna sahip olabilirler. Hesaplarda yer alan tüm fotoğraflar, yazışmalar ve kişisel verilerin önem seviyesinin ne kadar yüksek olduğu düşünülürse, bu değerin şantaj v.s. yollarıyla çok daha yüksek seviyelere çekilebileceği de söyleniyor.

Facebook, bu yaşanan skandalla ilgili net bir açıklama yapmıyor. Saldırının kimler tarafından yapıldığı noktasında araştırmaların devam ettiğini dile getiren Facebook Başkan Yardımcısı Guy Rosen, detayları anlatmak için çalıştıklarını, kendilerinin de fazla bilgi sahibi olmadıklarını, ellerine bilgi geçtiği anda açıklayacaklarını belirtti.

Avrupa Birliği tarafından konuya yönelik soruşturma da devam ediyor. Eğer parlamento Facebook’u ihmalkarlıkla ve kullanıcı verilerinin çalınmaması için yeterli özeni göstermemekle suçlarsa, senelik gelirin %4’ü kadar ceza alabilir. Facebook gibi büyük bir oluşum için bu rakamın 2.000.000.000 $ olduğunu söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK