Dikkat! Teknolojik ürünlere ve arabalara zam uyarısı!

Dikkat! Teknolojik ürünlere ve arabalara zam uyarısı!

Yaşanan Koronavirüs pandemisi ile 2020 yılında patlak veren çip krizi gün geçtikte büyümeye devam ediyor. Uzmanlardan öyle uyarılar geliyorki çip krizi yüzünden tüm teknolojik ürünlerin ve arabaların fiyatları zamlanabilir.

Koronavirüs pandemisi ile yarı iletken pazarında üretim durma seviyesine gelmiş hatta bazı bölgelerde tamamen durarak büyük krizler ortaya çıkmıştı. Sobnrasında yavaş yavaş normalleşme başlayarak tüm dünya bir nebze olsun kendine gelmişti. Şimdi ortaya yeni bir kriz çıktı. Çip krizi olarak da bildiğiniz bu krizin bu yıl hafiflemesi ve üretimin normal seyrine dönmesi bekleniyordu fakat bu planlar tutmadı ve krizin etkisi azalmak yerine artmaya başladı.

Çip krizi ilk önce oyun konsollarını etkiledi

PlayStation 5, Xbox Series ve ekran kartı gibi ürünler sürekli stokları bitiyor. Bunun nedeni çok basit. Arz talep dengesi bu ürünlerde sağlanamadı. Ortaya çıkan çip krizi bu ürünleri feci şekilde etkiledi.  Çip krizi yüzünden üretim oldukça yavaş.

Tüm dünyada stok sorunu yaşanıyor. Ekran kartlarında da bu sorun oldu ancak onun başka bir nedeni daha var. Ekran kartlarının stoklarının tükenmesinde bir diğer etken de kripto para madencileri oldu. Ama asıl neden çip krizi.

Çip krizi ilk önce oyun konsollarını etkiledi

Telefon bulunmuyor

Bu krizden etkilenmeyen yok adeta. Apple da bu krizden etkilenmişti. iPhone 12 Pro modelleri beklenenden 2 ay sonra satışa sunulmuştu. Redmi K40 ailesi de 300 bin adet sattıktan sonra stok dışı kalmış ve Xiaomi CEO'su çip krizi yaşadıklarını resmi olarak açıklamıştı.belirtmişti.

Samsung da bu süreçten etkilenecek gibi görünüyor. Galaxy Note 21 ailesinin beklenenden geç satışa sunulacağı söyleniyor. Hatta bu yıl telefonun çıkmaması planlanıyormuş. Samsung'u çip krizinin yanında bir de ek olarak Amerika'daki üretim tesisinde yaşanan elektrik kesintileri sonucunda üretime ara vermesi de çok fazla etkiledi.

Çip krizinin önümüzdeki dönemde etkisini daha fazla göstereceği söylentiler arasında E hal böyle olunca tüm teknolojik ürünlerin fiyatlarına zam yapılması an meselesi. Ancak bir de unutulmamalı ki  bu zamlar dolar/euro üzerinden yapılıyor. O sebeple Türkiye fiyatları bundan fazlaca olumsuz etkilenebilir.

Otomotiv sektöründe de gidişhat kötü

Çip krizi sayesinde sadece teknolojik ürünlerin değil otomobillerin fiyatlarının da artacağı söyleniyor. Çünkü otomobillerde de bildiğiniz gibi yarı iletken ürünler kullanılıyor. Hem üretimin azalması hem de çip krizi otomotiv sektörünü de çok fazla etkileyecek gibi görünüyor.

Fiyatlara yapılacak olan zam hakkında şimdilik çok fazla bir şey söyleyemeyiz ancak Firmalar eğer bir çıkış yolu bulamazsa fiyatlar tırmanışa geçebilir.

Etiketler

Teknoloji  
Ömer Faruk

Teknoloji delisi