Ana sayfa Bilim DNA Testleri Kilo Vermemizi Sağlar Mı ?

DNA Testleri Kilo Vermemizi Sağlar Mı ?

88
0
PAYLAŞ

DNA testleri yaparak elde edilen sonuçlara ve genetik yapıya göre diyetler öneren uygulamalar ve sıhhat merkezlerinin sayısı sürekli olarak artıyor. Her insanın beslenme alışkanlıklarının ve gen yapısının birbirinden çok farklı olduğunu ve diyetin bireysel olması gerektiği düşüncesi üzerinden gelişen bu uygulamalar ‘kişiye özel’ diyetler ile dikkat çekiyor.

Ancak aslında bu amaçla yapılan DNA testleri tam anlamda gen yapımızın haritasını çıkararak kusursuz bir sonuç vermekten ırak bulunuyor. Yalnızca belirli ve kısıtlı bir alanda inceleme yapan ve kişiye ‘doymuş yağ tüketimi senin için kilo aldırıcı’, ‘egzersizle kolayca kilo vermeni sağlayacak bir yapın var’, ‘bol sebze tüketirsen daha rahat kilo verirsin’ gibi öneriler sunan bu tür uygulamalar, beklendiği kadar da özel olamıyor.

Testlerin sonuçları ve değerlendirilme biçimleri doğal ki doğru, bu şüphe edilecek birşey değil, ancak kimse testinde ‘bol bol çikolata yersen daha rahat zayıflarsın’, ‘egzersiz senin için zararlı’ gibi uyarılar görmüyor, çünkü aslında her ne kadar çok ‘özel’ olduğumuzu düşünsek de özellikle sıhhat ile ilgili bazı konularda yapılan genellemeler ve tespitler büyük oranda doğru. 

DNA testleri yolu ile hizmet veren birçok beslenme koçluğu uygulaması da sonuçların vakit vakit tatmin edicilikten ırak olduğunu ve bilimin de bir yanılma payı olduğunu kabul ediyor, ancak bir yandan da yüzlerce lira alarak bu işlemi yapmaya devam ediyor. Doğal ki vücudunuzun gıda dengeleri diyetiniz için çok önemli çünkü bunlar geçmişteki beslenme alışkanlıklarına göre büyük değişikliklere neden oluyor ama bir DNA testi yaptırıp kendinizi bir koça emanet etmeye de gerek yok gibi duruyor. 

Kişilerin IQ Seviyesini Belirleyen Hususi DNA Testleri Yapılacak

DNA testi yaptırıp beslenme alışkanlıklarını buna göre değerlendirmek yanlış bir şey değil hatta şahıs için en iyisini söylüyor olabilir, bu yüzden yapılmasında bir sakınca yok, ancak şayet çok da ucuz olmayan bu işlemi gerçekleştirecekseniz, kilo verme anlamında testin ardından inanılmaz bir değişiklik yaşayacağınız hayaline çok kapılmayın.

BİR CEVAP BIRAK