Ana sayfa Sağlık Dopamin Eksikliği Alzheimer Hastalığının Sebebi mi?

Dopamin Eksikliği Alzheimer Hastalığının Sebebi mi?

78
0
PAYLAŞ

Türkiye’de yaklaşık 600 bin kişi Alzheimer ile mücadele ediyor. Türkiye’de nüfusunun %8,7’sini oluşturan Alzheimer’ın risk grubunu oluşturan 65 ıslak üstü nüfus hızla artıyor. Buna karşın, öbür ıslak grupları bu hızda bir artış göstermiyor. Şu an dünyada yaklaşık 47 milyon Alzheimer hastası mevcut ve 2030’da 76 milyon, 2050’de ise 135.5 milyon hasta olması bekleniyor. 

14 Yaşındaki Genç Kızın Alzheimer Hastaları İçin Geliştirdiği Muhteşem Uygulama!

Yeni bir araştırma gösteriyor ki, beyindeki bazı kimyasalların azlığının tespit edilmesi, erken Alzheimer teşhisi için kullanılabilir. Araştırmacılara göre, dopamin üreten hücre sayısı azaldıkça, insanların hafıza ve yeni bilgileri öğrenebilme yetenekleri azalaır bu vaziyet da bunama riskine yol açabilir. 

Dopamin Nedir? 

Hareketleri düzenleyen Dopamin, beynin hipokampus olarak bilinen anıların depolanmasından mesul bölgesini besler. Dopaminin aşırı fazlalığı da  veya eksikliği gibi bazı ciddi sıhhat sorunlarına sebep olabilir. Uyuşturucu veya sigara kullanımı sonucu dopamin miktarının artışı, sinir bağlarının tahribinden ötürü bağımlılığa yol açar.

Sheffield Üniversitesi Profesörü Annalena Venneri, bu çalışmalar sonrası şunları söyledi: “Sonuçlar, Alzheimer hastalığını tetikleyebilecek çok erken bir değişikliğe işaret ediyor. Bu konuda daha çok çalışma gerekli ancak bu bulgular, Alzheimer hastalığının erken belirtileri için ihtiyar nüfusun taranmasında yeni bir tedavinin önünü açabilir.”

Alzheimer Hastalığı Ne gibi Sonuçlar Doğurur?

Hastalığın ilerlemesi yavaş ve kademelidir. Ortalama olarak, hastalar tanı konulduktan sonra beş ila yedi sene yaşayabilirler ancak bazı hastalar on ila 15 sene yaşayabilmektedir.

Hastalığın Erken Semptomları:

  • Kısa süreli hafıza kaybı
  • Kaybolma
  • Davranışsal değişiklikler
  • Ani ruh hali değişimleri 

Son Evrede Hastalık Semptomları: 

  • Yakın aile üyelerini, tanıdık nesneleri veya yerleri tanıyamama, şiddetli hafıza kaybı
  • Saldırgan davranışa yol açan, dünyayı anlamayı başaramama konusunda endişe 
  • Yürümeyi becerememe
  • Yeme sorunları

Çoğu hastanın son evrede 24 saat bakım ihtiyacı olacaktır. 

Alzheimera Deva Aranıyordu, Dişlerin Kendini Onarmasını Sağlayan İlaç Keşfedildi!

Alzheimer’s Society araştırma başkanı Dr James Pickett, şunları ekledi: “Alzheimer 21. yüzyılın en büyük katilidir, ancak İngiltere genelinde 200.000’den çok insanın Alzheimer tanısı koymadan hastalığa sahip olduğunu düşünüyoruz. Alzheimer teşhis etmek için kolay bir hafıza değerlendirmesi İngiltere’nin bazı bölgelerinde zor olabilir, bu yüzden yüksek bir bütçeyle bu yeni tip beyin taramasının, Alzheimer’ın erken teşhisinde ıslahat yaratabileceği de bir gerçek.”

Umuyoruz ki şu anlık çözümü olmayan ve birçok aileye çok zor anlar yaşatan ve sebebi büyük bir muamma olan bu hastalık da ilerleyen dönemlerde tedavi edilebilir bir hale gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK