Ana sayfa Bilim Dünya’nın Manyetik Alanında Çatlak!

Dünya’nın Manyetik Alanında Çatlak!

107
0
PAYLAŞ

Gezegenler arası etkileşim, Güneş sistemi ve Galaksiler arasındaki tüm gezegenlerin ortak paydası. Tüm gezegenler yakınında ki gezegenlere hatta çok uzağındaki gezegenlere manyetik rezonans uygulayabilir. Öyle ki, evrendeki bazı gök taşları dahi, bu döngünün bir elemanı olarak kabul edilebiliyor. İşte bu gezegenlerin yer küredeki sistematik hareketleri bir takım problemleri de beraberinde getirebildiğini biliyoruz. Nitekim geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen bir haber, tüm dikkatleri bu yöne çekti. Amerika’da bazı radyo sinyallerinin olması gerektiğinden çok fazla ya da çok az olması sonucu kısa da olsa bir parazitlenme meydana gelmişti. Bu parazitlenme sonucunda kısmi radyo sinyal kesintileri yaşanmıştı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Kurumu NASA bu yönde bilgi toplamak için uzaya bazı uydular göndermeyi planlayadursun, Hintliler çoktan nedenini bulmuş bile. Hintli profesörlerin ve uzay bilimcilerinin izini sürdüğü bu büyük olayın baş müsebbibi, Dünya’nın 32. Ve 37. Paralellerinde olası bir manyetik çatlak gösteriliyor. Bu manyetik çatlağın boyutu ise ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Grapes-3 isimli uzay teleskopu, kozmik ışınları kaydetmekle kalmamış bu ışınların dalga boyu ve frekanslarını da tespit etmişti. Magnosfer’in çatladığını da tespit eden gözlemciler, bunun Dünyanın sonu olabileceğini söylemekten de çekinmiyor. Burada İnsanoğlu’nun üzerine düşen görev ne bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki Dünyamız tehlike altında!

BİR CEVAP BIRAK