Ana sayfa Otomobil Ehliyet kurslarında artık “nüfus” kriteri aranmayacak

Ehliyet kurslarında artık “nüfus” kriteri aranmayacak

106
0
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan yeni düzenlemeyle ehliyet kurslarının il ve ilçelerin nüfusu dikkate alınarak açılması uygulamasına son verildi.İlişkili Haberler

  • Ehliyet sınavlarında yeni dönem
  • Ehliyet sınavlarında görevli muallim ücretleri artırıldı
  • Avustralya’da dijital ehliyet dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hususi Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

“DÖNEM AÇMAMA CEZASI” YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI

Buna göre, hususi motorlu taşıt sürücüleri kurslarında direksiyon eğitimi uygulama sınavlarında başarısız olan kursiyer oranının yüzde 55 ve üstünde olması durumunda kurs hakkında verilen “dönem açmama cezası” yürürlükten kaldırıldı.

Özel motorlu taşıt sürücüleri kursu açılışlarının il ve ilçelerin nüfusu dikkate alınarak yapılması uygulamasına son verildi. Kursların, bağımsız binalarda açılmasına yönelik düzenleme yapıldı. 

TELAFİ DERSLERİ VERİLECEK

Bu kurslarda vazife yapan eğitim personelinin izinli veya raporlu olması nedeniyle yapılamayan dersler telafi edilmek zorunda olacak.

Emniyet Umumi Müdürlüğü ve Jandarma Umumi Komutanlığınca personele yönelik açılan sürücü kurslarında, hususi motorlu taşıt sürücüleri kurslarına ait imtihan araçları kullanılabilecek.

DİREKSİYON EĞİTİMİ UYGULAMA SINAVIYLA İLGİLİ DEĞİŞLİK

Yeni düzenleme ile direksiyon eğitimi uygulama sınavlarında art art park alanında olduğu gibi art art “L” alanında da araçta bulunan komisyon başkanı ve ehil öğretici araçtan inerek değerlendirme yapacak.

Özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının var binalarında ve 1 Ocak 2020’ye kadar nakillerinde bağımsız yapı şartı aranmayacak.

VİDEO: ‘KADINLAR HER GEÇEN GÜN DAHA EŞİT OLACAKLAR’ (SUUDİ ARABİSTAN’DA KADINLARA EHLİYET HAKKI)

BİR CEVAP BIRAK