Ana sayfa Teknoloji Elektrik Üreten Perdeler İmal Edildi! Artık Elektrik İhtiyacını Bu Şekilde Karşılayabileceksiniz…

Elektrik Üreten Perdeler İmal Edildi! Artık Elektrik İhtiyacını Bu Şekilde Karşılayabileceksiniz…

75
0
PAYLAŞ

Perdenin iki metre karesi için 6.250 TL ücret ödenmesi gerektiği belirtildi. 2019 yılı itibarıyla seri üretimle satılacak olan güneş enerjili bu perdenin fiyatı daha da düşüş gösterecek.

Yalçın Enerji, söz konusu güneş enerjili perdeyi geliştirerek, büyük şirketlerden şuanda sipariş almaya başlamış durumda. Projeye yönelik seri üretim çalışmaları 2019 yılı itibarıyla start alacak. Yıldız Teknopark’ta yer alan Yalçın Enerji’nin CEO’su Ahmet Fuat Yalçın, yüksek lisans tezi olarak çalışmalarını yaptığı ve 2.5 yıldır devam eden Ar -Ge sürecinin ardından patentli ürünü olarak üzerine aldığı güneş enerjili perdeyi özellikle yüksek katlı binalarda oturmakta olan ve güneş enerjisinden elektrik anlamında fayda sağlamak isteyenlerin faydalanabileceğini iletti.

Yalçın, binaların çatılarına güneş paneli kurabilmek için ortak bir karar alınması gerektiğini, eğer belirli oranda olumsuz oy çıkarsa böyle bir şeyin mümkün olamayacağını belirtti. Fakat perde için böyle bir karara yönelik ihtiyaç olmadığını da sözlerine ekleyen Yalçın, Perdede kullandıkları güneş hücresini Amerika ve Tayvan’dan satın aldıklarını açıkladı. Geri kalan tüm malzemelerin tedariğini Türkiye’den gerçekleştirdiklerinin de altını çizdi. Kullandıkları hücredeki verimlilik oranının %22 seviyesiyle en yüksek seviyede yer aldığını da sözlerine ekledi.

Bu perdenin İstanbul’da güney cephede yer alan günde 5 saatlik aydınlanma süresi kapsamında üretimini gerçekleştirdiği elektriğin 700 vatsaat olduğunu ileten Yalçın, Bu üretimle bir televizyonun 14 saat boyunca çalışabileceğini, buzdolabının 7, bir lambanın ise 70 saat yanabileceğini belirtti.

Kendi yapmış oldukları hesaplamalar neticesinde 4 metrekarelik perdeyle dört kişilik bir evin yıllık elektrik tüketiminin 1/3’ünün karşılandığını aktaran Yalçın, Dünyanın ilk ve tek gerçek perde görüntüsüne sahip olan katlanabilir güneş paneli olarak öne çıkan bu ürünün ürettiği elektriğin 700 vatsaat olduğunu ve daha da geliştirilebileceğini iletti.

Güç kutusu adı verilen mikro invertörün prize takılmasıyla birlikte perdenin elektriğinin kullanılabildiğini belirten Yalçın, ek bir tesisat çekilmesine gerek olmadığını, söz konusu invertörden prize elektrik aktarımı gerçekleştirdiğini vurguladı.

2019  yılında seri üretime geçecek olduklarını da ileten Yalçın, Türkiye’de bazi ofis ve işyerlerinden sipariş aldıklarını belirtti. Ukrayna’ya da ihracat yaptıklarını ileten Yalçın, New York’tan iki firmanın ve Kıbrıs’tan 1 firmanın sipariş verdiğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK