Ana sayfa Otomobil Elektrikli Otomobillere Ses Zorunluluğu!

Elektrikli Otomobillere Ses Zorunluluğu!

84
0
PAYLAŞ

Elektrikli araçların önümüzdeki 10 yılda en fazla kullanılacak araç segmenti olarak görülmesi, bu alana daha fazla yoğunlaşmayı gerekli kılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın elektrikli araçlar için benzin istasyonu dönüşümü haberinden sonra, bugün de ABD’den ilginç bir haber geldi. Birleşik Devletler Karayolu Güvenliği Kuruluşu (HTS) tarafından kamuoyu ile paylaşılan habere göre, artık elektrikli otomobiller de ses çıkarmak zorunda.

Ses Çıkarması Şart Koşuldu!
Elektrikli otomobillerin en dikkat çekici özelliği, motor aksanlarında en asgari ses yoğunluğu yakalamak için oluşturulmuş low audio teknolojisi idi. Bu teknoloji, özellikle elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın gururla duyurduğu bir özellikti. Ama bu fazla uzun sürmedi. Çünkü ABD’nin karayolları genel müdürlüğü olarak kabul edilen kuruluşu (HTS), bunun yaya güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturabileceğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade ederek, taraflara bir bildiri gönderdi.

Buna göre, artık elektrikli araçlar da diğer tüm araçlarda ki gibi 35 HZ’lik minimum algı sesini çıkaracak teknolojiyi üretmesi gerekiyor. Bunun üreticiler için nasıl karşılanacağı bilinmemekle birlikte, üretilen ve piyasaya sürülen araçların da geri çağrılıp çağrılmayacağı ise bir diğer sorun. Çünkü, şu anda yaklaşık 300.000 elektrikli araç sessiz sedası yollarına devam etmekte.

Elektrikli otomobiller gibi Hibrit araçlar da aynı şekilde, 30 HZ’lik minimum ses frekansını sağlamak durumda. Bu durumun göz ardı edilmesi durumunda, ne kadar ceza kesileceği henüz kesinleşmiş değil ama görünen o ki, bu durum üretilmiş ya da şu an üretim aşamasındaki bir çok aracın üreticilerini ve sürücülerini bir hayli zorlayacak gibi.

BİR CEVAP BIRAK