Ana sayfa Teknoloji Elon Musk, Tesla’nın üretim hattında daha fazla insan çalışması gerektiğini söyledi

Elon Musk, Tesla’nın üretim hattında daha fazla insan çalışması gerektiğini söyledi

93
0
PAYLAŞ

Elon Musk, Tesla‘nın üretim için robotlara gereğinden çok bağlı olduğunu, insanların üretim hattında göz ardı edildiğini kabul etti.

Geçtiğimiz hafta yapılan resmi açıklamaya göre Elon Musk’ın şirketi Tesla, 2018’in ilk üç ayında rekor kırarak toplam 34 bin 494 araba üretti. Bu otomobillerden 24 bin 728 kadarının Model S ve Model X olduğu belirtilirken, diğerlerine göre daha müsait fiyatı olan Model 3‘sinden de 9 bin 777 tane üretildi.

Haftalık 2 bin Model 3 üretim seviyesini geçtiklerini belirten Tesla, hedef olarak koyulan haftalık 2 bin 500 üretime de gittikçe yaklaşıyor. Elon Musk’ın söylediğine göre bu konuda geç kalınmasının ardında ise üretim hattında çok çok robot kullanılmasının yattığını anlıyoruz. Bu açıklamayı içten şekilde yapan Elon Musk, karmaşık sistemlerin üretimi geriye ittiğini söylüyor.

Üretimi hızlandırmak adına kurulan karmaşık konveyör bant ağını düzgün çalışmadığı için kaldırmak zorunda kaldıklarını belirten Musk, fabrikada daha çok insan gücüne gereksinim duyulduğunu söylüyor. İnsanları devamlı olarak robotlar ve suni zeka konusunda uyaran Musk, bu aşamada aşırı robot kullanmaktan şikayetçi olduğunu da belirtiyor.

Wall Street Journal’dan Tim Higgins’in tweet’ine “Tesla’daki aşırı otomasyon bir hataydı. İnsan gücü küçümseniyor.” diyerek yanıt veren Elon Musk, Tesla’nın üretimi konusunda istikbal planlarını çizmiş gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK