Ana sayfa Bilim Erciyes Üniversitesi’ne Bir Patent Daha!

Erciyes Üniversitesi’ne Bir Patent Daha!

292
0
PAYLAŞ

 TÜBİTAK tarafından desteklenen 213M329 kodlu Uluslararası COST projesi kapsamında Prof. Dr. Mustafa Serdar GENÇ ve Dr. Halil Hakan AÇIKEL tarafından geliştirilen  “AERODİNAMİK PERFORMANSI ESNEKLİKLE ARTIRILMIŞ KANAT PROFİLİ” isimli patent başvurusu;

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Onursal Himayeleri, Uluslararası Buluşçular Federasyonu Birliği (IFIA)’nin Uluslararası Himayeleri, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ev sahipliği, Anadolu Buluşlar & Buluşçular Derneği (ABDER)’nin ana organizasyonu, Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO)’nun uluslararası destekleri ile 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF 2018)’nda, alanında uzman kişilerden oluşan 14 kişilik uluslararası jüri kurulu tarafından gümüş madalya ile ödüllendirildi.

Geliştirilen ve patentle korumaya alınan bu esnek kısımlı kanat ile rüzgar türbini ve mikro hava araçlarında düşük hızlarda meydana gelen erken ayrılma ve ayrılma kabarcığı oluşumu engellenmekte ve kanat aerodinamik performansı arttırılmaktadır.

ISIF’18’de kazanılan bu önemli başarı ile ilgili açıklama yapan proje yürütücüsü ve baş buluşçu Prof. Dr. Mustafa Serdar GENÇ; “Tasarladığımız bu kanadımızda, kanadın belirli bölgelerinde esnek malzeme kullanarak kanadın üzerinde oluşan ayrılma kabarcıkları ve girdaplar sönümlenmekte, kanat üzerinde kararlılık sağlanmaktadır. Kanadın kaldırması iki kata kadar arttırılabilmekte ve sürüklemesi %25 düşürülmekte ve bu iyileştirme ile rüzgar türbininde verim artışı, mikro hava aracında daha kısa mesafede kalkış ve daha fazla mühimmat taşıyabilme imkanı doğabilecektir.

Ayrıca esnek malzeme kullanılması ile kanadın ağırlığı da düşürülebilmektedir. Böylelikle daha hafif ve kararlı kanatlara sahip rüzgar türbininin verimi, mikro hava aracının performansı daha da arttırılabilecektir. Bu patent ile yıllardır aerodinamik ve akış kontrolü konusundaki çalışmalarımız ve emeklerimiz ürüne dönüştü ve bu gurur verici ödül buluşumuza layık görüldü.

Ödülün verdiği şevk ile Rüzgar Mühendisliği ve Aerodinamik Çalışma Ekibim ile Kayseri ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak patentlerimize, projelerimize ve yayınlarımıza yenilerini ekleyeceğiz ve gençlerimizi layıkıyla yetiştirmeye devam edip, havacılık sektöründe memleketimizin son günlerdeki güzel gelişmelerine bir katkı da biz yapacağız. Ayrıca projemize desteklerinden dolayı TÜBİTAK ve Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimine teşekkür ediyorum” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK