Ana sayfa Sağlık Ergenlik Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ergenlik Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

58
0
PAYLAŞ
Ergenlik Dönemi
Ergenlik Dönemi

Ergenlik Nedir?

Ergenlik çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecindeki dönemdir. Çocukların kendilerini tanımaya başladıkları, bedensel ve ruhsal gelişimleri gösterdiği bu süreçte çeşitli duygu karmaşaları yaşanır. Ergenlik dönemi kızlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Kızlar erkeklere göre daha erken ergenliğe girer ve buda kızların erkeklerden daha erken olgunlaşmasına neden olur.

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda ergenlik çağı yaşanması zor bir süreçtir. Gerek regl dönemine girmeleri, gerekse göğüslerinin büyümeye başlaması kızları karmaşık duygular içerisine sokar. Bu duygu karmaşası bazen agresif tavırların sergilenmesine de neden olur. Yani bedensel değişimin yanı sıra ruhsal ve psikolojik değişimler de görülür. Utanma duyusunun yoğunlaşması, aileyi beğenmeme, hassaslaşma, çabuk üzülme gibi. Birden fazla şeyle ilgilenebilir, dikkat çekmeye çalışır, ilgileri üzerine toplayıp beğenilmek takdir edilmek ister ya da tam tersi içine kapanır. Karşı cinse olan ilgisi başlar. Bu süreçte ailenin kızlarıyla iletişim kurması zor olabilir. Kızlar sorunlarını kendine yakın gördüğü bir arkadaşıyla paylaşmayı tercih ederler. Annenlerin bu durumda yapması gereken en önemli şey karşılıklı güven kazanabilmelerini sağlamasıdır.

Erkeklerde Ergenlik Dönemi

Erkeklerde ergenlik dönemi belirtileri; vücut yapılarının değişmesi, seslerinin kalınlaşması, kas yapılarının gelişmesi, vücudun kıllanması gibi fiziksel belirtiler gösterir. Erkeklerde de ruhsal ve psikolojik belirtiler aynı şekilde görülür. Duygu karmaşaları, aniden verilen olumlu olumsuz tepkiler, toplumda kendini kanıtlama çabası gibi. Ergenlik döneminde, kızlar da erkekler de farklı olan birçok şeye ilgileri artacağı için okula olan ilgileri azalabilir. Bu süreçte erkekle iletişime geçmesi gereken kişi babadır. Ergenlik ve bu süreçteki değişimleri anlatmalıdır ve yine karşılıklı güven kazanılmasını sağlamalıdır.

Bu süreç ergenliğe giren çocuklar kadar aile için de zor bir süreçtir. Daha anlayışlı, daha sabırlı olmaları gereken bir dönemdir. Gereksiz zıtlaşmalara, olumsuz tepkilere yer verilmemelidir. Eğer çocuk kendini kanıtlamaya çalışırsa buna destek olunmalı ve karşınızda bir yetişkin varmış gibi onu dinlemeli ve düşüncelerini değerlendirmelisiniz. Aksi takdirde daha agresif ve hırslı bir tavırla karşılaşabilirsiniz. Ve karşınızdakinde hayal kırıklığı ve üzüntü yaratabilirsiniz. Eğer bu davranışlarla çok fazla karşılaşıyor ve daha profesyonel yardım almak istiyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK