Ana sayfa Bilim ExoMars Kazası Görüntülendi!

ExoMars Kazası Görüntülendi!

95
0
PAYLAŞ

Kızıl gezegen ile ilgili araştırmalar günümüzde hız kazanmaya başladı. Aralarında Amerikan Havacılık Ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Dairesi (ESA) gibi uzay araştırmaları yapan kurumların varlığına her geçen gün bir yenisi eklenmekte ve Mars ile ilgili araştırmaları daha yakından takip edebilmek adına, Uzay’a bir takım nesneler ve uydular fırlatılmaya devam edilmektedir.
Geçtiğimiz günlerde ESA, Mars’a bir uydu fırlatıldığını ve Mars ile ilgili tüm teknik bilgilerin detaylı olarak öğrenileceğini kamuoyuna duyurmuştu.

Bilim çevresince büyük bir heyecan ile karşılanmış bu olayın heyecanı fazla sürmemiş ve Uydudan kötü haber gelmişti. Buna göre 19 Ekim’de Marsın yörüngesine tam olarak oturtulacağı düşünülen Schiaparelli maalesef büyük bir patlama ile infilak olmuştu.

ESA, Schiaparelli uydusunun patlamasının tesadüf olamayacağı ihtimali üzerine de düşmekte. Schiaparelli uzay aracının takibini yapmak amacı ile eş zamanlı olarak gönderilen bir diğer uzay aracı, patlama anını net olarak ve istenilen açıda göstermese de, bazı görüntüleri çektiği belirlendi. Uzay aracının paraşütlerinin infilak zamanında açılamaması ve bu yüzden yörüngeye oturmadan Mars’a düşen Schiaparelli’nin patlamış olabileceği ihtimali ise ağır basıyor.

exomars

ESA, bu araştırmanın uzun sürmeyeceğini ve en yakın zamanda neden düştüğü sonucuna ulaşılacağını belirtti. Ayrıca önümüzdeki günlerde Rus Uzay Ajansı ile de hem uzayda hem de Mars’ta bir takım keşifleri yürüteceğini duyurdu.

BİR CEVAP BIRAK