Ana sayfa Gündem Facebook, Hesap Silmeye Başladı!

Facebook, Hesap Silmeye Başladı!

105
0
PAYLAŞ

Yanlış haber yayılması konusunda en çok konuşulan platformlardan olan Facebook, bu konuyla ilgili büyük bir hızla mücadele çalışmaları yapıyor. Facebook tarafından yayınlanan yeni bir blog yazısında başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere Mısır ve Suudi Arabistan kaynaklı birçok hesap silindiği paylaşıldı.

Sosyal medya devi Facebook’un siber güvenlik politikası yöneticisi Nathaniel Gleicher’ın imzasıyla yayınlanan Facebook blog yazısında iki farklı operasyon gerçekleştirildiği birinin BAE ve Mısır’a diğerinin ise Suudi Arabistan’a ait olduğu belirtildi.

Bu tarz aktiviteleri tespit edip durdurmak amacıyla sürekli olarak çalıştıklarını, çünkü servisin insanları manipüle edip kötü kullanmak amacıyla kullanılmasını istemediklerini anlattı.

Bu tarz sayfa ve grupların aynı zamanda hesapların; paylaşımlarının içeriklerinden dolayı değil davranışlarından dolayı kapandığını, bu olayların her birinde, bu aktivitelerin arkasında duran insanalrın, birbirleriyle koordineli ve hedef haline gelmeme amacıyla sahte hesaplar kullandığı, harekete geçilmesinin temel sebebinin bu olduğu vurgulandı.

2 Farklı Operasyonda Çok Sayıda Hesap Silindi

Gerçekleştirilen 2 operasyon sonucu toplam 476 hesap, 246 sayfa, 10 grup, 4 etkinlik ve 48 Instagram hesabının kapatıldığı; paylaşılan rapora göre söz konusu hesapların ve sayfaların arkasında bulunan isimlerin BAE’de önemli figürler gibi içerik paylaşımı yaptığını, terörist grupları destekleyen içeriklerin de paylaşan hesapların bilgilerinin tüm kanun güçleriyle paylaşıldığı da söylendi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Kaynaklı olan söz konusu sayfalar Facebook’ta toplam olarak 13.700.000 kişiden fazla kişiye hitap ediyor. Yine Instagram’da da 65.000’den fazla kişiyle etkileşim içerisindeler. Bu operasyonla aynı zamanda 167.000 $ değerinde Facebook reklam gelirinin harcandığı da ifade edildi.

Suudi Arabistan kaynaklı sayfalar ise Facebook’ta 1.400.000 kişiye, Instagram’da ise 145.000 kişiye hitap ediyordu. Bu operasyonda da toplam olarak 108.000 $ reklam harcandı.

BİR CEVAP BIRAK