Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Neden Çöktü? Sebebi Ne?

Facebook Neden Çöktü? Sebebi Ne?

81
0
PAYLAŞ

Dün saat 17.00 itibarıyla Whatsapp, Instagram ve Facebook’ta erişim sorunları meydana geldi. Saat ilerledikçe hikayeler, fotoğraflar ve mesajlar görülmemeye başladı. 3 Temmuz 2019 akşamı eş zamanlı olarak tüm sosyal medyanın çökmesi, milyonlarca kullanıcıyı ayaklandırmıştı.

Çok uzun süre boyunca devam eden erişim sorunu, Facebook tarafından yapılan yazılımsal müdahaleyle birlikte giderilebildi. Peki bu sorun neden yaşandı ve çözüm nasıl üretildi? İşte tüm süreç…

Facebook yetkililerince konuyla ilgili açıklama yapıldı. Whatsapp ve Instagram kullanıcıları da etki altına alan bu problemin henüz ilk ortaya çıktığı andan itibaren tespiti yapıldığını ileten Facebook yetkilileri, bu sorundan ötürü oldukça üzgün olduklarını belirterek özür diledi.

Rutin bakım işlemleri yapıldığı esnada, bazı kişilerin fotoğraf ve video yükleyip, göndermesi noktasında zorlanmasını tetikleyen bir sorun yaratarak buna sebep olduklarını, kod bazlı bir problemi kendi elleriyle yaptıklarını, bir kod denemesi sonucu oldukça sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını aktardılar. Tüm kullanıcılardan özür dilediler.

Dünkü yaşanan çökme sonucunda 14.000’den fazla Instagram kullanıcı, 7.500’den fazla Whatsapp kullanıcısı, 1.600’den fazla da Facebook kullanıcısı, ilgili yerlerin tamamına resmi şikayet mesajı yazarak durumla ilgili bilgilendirmede bulundu.

BİR CEVAP BIRAK