Ana sayfa Bilim Fosilleşmiş Dinozor Beyni Bulundu!

Fosilleşmiş Dinozor Beyni Bulundu!

236
0
PAYLAŞ

Şehir efsanesi olarak gösterilmiş ama sonraları herkesin kabul ettiği dinozolara ait gizemler, gün geçtikçe daha da aydınlatılmaya devam ediyor. Yeryüzünde dinozorların bundan 235 milyon önce hüküm sürdüklerini aklımız pek almasa da bu bir gerçek. Hem de yaklaşık 150 milyon yıl hüküm sürmüş, döneminin tek ve en güçlü hayvanı olarak milyonlarca yıl dünyanın tadını çıkarmışlardı. İrili ufaklı milyarlarca dinozordan bahsediyoruz.

Boyutları 10 cm’den 100 metreye değin milyarlarca dinozorun beslenmeleri, gen haritaları, yaşam biçimleri gibi bir çok konu ise, halen bilimin ve bilim insanlarının ilgisini çekmektedir. Özellikle Himalayalar ve Amazonlarda görülen Dinozor Fosilleri, bilim çevrelerince heyecanla karşılanmış ve incelemelerde önemli adımların atılmasına neden olmuştur. Milyon yıllık fosillerin günümüze kadar doğasını hiç kaybetmeden devam etmesi de bir diğer ilginç konu.

Dinozorlar ile ilgili dikkat çeken bir diğer detaya ise İngiltere’de rastlandı. Sussex’te bilim adamlarınca oluşturulan bir ekip, 133 milyon yıl önce yaşamış bir dinozor fosili üzerinde incelemeler yaptı. Iguanodon türü dinozora ait fosilde beyin kalıntılarına rastlandı.

Bu durum özellikle bilim dünyasında büyük heyecan yaratmış ve bu, milyonlarca yıl öncesi beyin dokularının incelemesi ve araştırılması üzerine tezlerin tekrar hayat bulmasına neden oldu. Beyin fosilindeki araştırmaların neler olacağı ve hangi boyutlara ulaşılacağını şimdiden kestirmek pek mümkün görünmüyor. Ama anlaşılan o ki, bu fosil kalıntısı, beyin dokusu ile beynin bölüm ve yapısı hakkında küçük de olsa bir ipucu verecek gibi.

BİR CEVAP BIRAK