Ana sayfa Bilim Göktaşı Tehlike Olmaktan Çıkıyor!

Göktaşı Tehlike Olmaktan Çıkıyor!

125
0
PAYLAŞ

Yapılan bir araştırma, gökyüzünden her gün gezegenimize yaklaşık 3000 adet tanımlanamayan bir takım nesnelerin düştüğünü gösteriyor. Bir kısmı galaksilerden gelirken bir kısmı ise doğrudan Güneş sisteminden gelen bu cisimler, göktaşı olabilirken bir kısmı ise binlerce yıldır düşmelerine ve çok uzun yıllardır üzerinde çalışılmalarına rağmen tanımlanamamaktadır.

Dünyamıza düşen göktaşlarının ağırlığı ise korkutacak cinsten, eğer Rusya’nın dağlık bölgelerinden olan Sibirya’ya düşen 1997’deki meteor İstanbul’a düşseydi, şu an İstanbul diye bir şehir olmayacaktı. Evet buna inanın!

Ayrıca, Dünyamıza yönelen göktaşlarının yaklaşık 4000 km/s ile yaklaştığını varsayarsak ve bir kısmının dünyadan binlerce kat büyük olduğunu göz önünde bulundurursak, korkumuzun ciddiyetinin ne kadar yerinde olduğunu sanırım anlamışsınızdır. Neyse ki, yörüngelerinden çıkan gök taşlarının gezegenimize yaklaştıkça hızlarında azalma meydana gelmesi ve bir kısmının ise çok yüksek hızda olmasına rağmen yaklaştıkça fiziksel parçalanmalara neden olması, şimdilik Dünyayı bir felaket ile baş başa bırakmış değil.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), şimdilik şans olarak gözüken bu olayı ciddi ciddi incelemeye koyulmuş. Ve bundan sonra Dünyamızı tehdit edecek bu göktaşlarını 5 gün önceden gözlemleyecek bir teknoloji üzerinde duruyor. ABD, Hawaii’deki Pan-STARRS teleskopu sayesinde NASA’nın Gezegen Savunma Koordinasyonu Ofisi ile eş zamanlı olarak bu göktaşlarını sistemlerinde toplayıp, gezegenimize yaklaşma mesafesi ve hızı hesaplanarak 5 gün önceden haber verecek. Bu durumda, hava savunma sistemleri de dahil bir takım savunma tedbirleri de gündeme gelebilir.

BİR CEVAP BIRAK