Ana sayfa Teknoloji Google’dan sanatçı Füreya Koral’a özel doodle oldu

Google’dan sanatçı Füreya Koral’a özel doodle oldu

121
0
PAYLAŞ

Google, Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı ve modern seramiğin öncüsü Füreya Koral’ın 108. doğum gününe hususi arma hazırladı.

Google, Türkiye’nin ilk kadın seramikçisi ve modern seramiğin öncüsü Füreya Koral‘ın 108. doğum gününe hususi doodle tasarladı.

Google ana sayfasında ”doodle” olarak adlandırılan logoda, Füreya Koral’ın seramiğe biçim vermesi resmediliyor.

Logoya tıklandığında Koral hakkında ilgili bilgiler ile sanatçının eserlerinin yer aldığı sergilere ait sayfaların linkleri ekrana geliyor.

FÜREYA KORAL

Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı ve modern seramiğin öncüsü Füreya Koral, 12 Haziran 1910’da İstanbul’da dünyaya geldi.

Notre Dame de Sion Kız Lisesinden mezun olan Koral, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne devam etti. Dönemin meşhur Macar keman virtüözü Charles Berger’den hususi keman dersleri aldı. 1940-1944 yıllarında müzik eleştirileri yazdı, çeviriler yaptı.

Füreya Koral, 1947’de Lozan’da seramik çalışmalarına başladı. Fransız seramikçi Serre’nin desteğiyle Paris’te hususi bir seramik atölyesinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, ilk seramik ve taş baskı sergisini 1951’de Paris’te açtı. Aynı sene yurda dönerek Maya galerisinde yapıtlarını sergiledi. Vatan içi ve vatan dışında sergilere katılan Koral, muhtelif ödüllerin sahibi oldu.

Sanatın, sanatçının hayatına karıştığı gibi halkın hayatına da karışması gerektiğine dikkati çeken Füreya Koral, eserlerinde soyuttan somuta uzanan ve Anadolu kültürüne ağırlık veren bir anlatımı tercih etti.

Çalışmalarında seramik pano ve üç boyutlu eserlerin yanı dizi vazo, tabak gibi günlük yaşamda kullanılabilen ürünlere de imza atan ehil sanatçının hayatı, yazar Ayşe Kulin’in “Füreya” isimli kitabına mevzu, bahis oldu.

Koral, 26 Ağustos 1997’de 87 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

ORHAN VELİ’YE DOODLE

  • Google’dan Orhan Veli Kanık’a hususi ‘doodle’

AYSEL GÜREL’E DOODLE

  • Aysel Gürel’e Google’dan hususi doğum günü doodle’ı (Aysel Gürel Kimdir?)

BİR CEVAP BIRAK