Ana sayfa Sağlık Göz Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Göz Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

77
0
PAYLAŞ
Göz Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler
Göz Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Gözlerimiz, görme duyumuzun iyi ya da kötü olduğunun yanı sıra, genel sağlık durumumuz hakkında da bizleri bilgilendirir. Gözler, doktorların sağlık kontrollerinde hastalıkları keşfettiği en önemli organımızdır. Vücudumuzdaki hastalık belirtilerini gözlerden daha kolay gösteren bir organımız yoktur. Gözler, vücudumuzdaki hastalıkların erken teşhis edilebilmesi için bir nevi anahtarlık rolü üstlenir. Göz sağlığı hakkında, gözlerin neler ifade ettiğini ancak doktor yardımıyla anlarsınız.

Doktorlar bizleri belirli testlerden geçirerek, göz sağlığımız hakkında bilgi verir. Doktorlar göz kontrolleri sırasında göz bozukluğuna sebep olan bulguları araştırarak sizleri tedavi eder. (Diyabet, Şaşılık (Göz Kayması), Baş Ağrısı, Hipertansiyon, Miyop vb. gibi). Rutin göz kontrollerine bebek çağında başlanmalıdır. Bebeklik de ilk 3 ay göz kaymaları normaldir, fakat daha sonrasın da dışarıdan bir sorun görünmese de kontroller aksatılmamalıdır. Çünkü göz kontrolü çocuklarda ilk 5 yaş için çok önemlidir. Bu göz muayenesi aksatıldığı vakit okullardaki başarısızlığının temel nedenlerinden biri olabilir.

Yetişkinlerde ise uzağı görememe (Miyop), yakını görememe (Hipermetrop) göz hastalıkları tedavi edilmezse göz tembelliğine ve hatta körlüğe bile neden olabilir. Teknolojik cihazlar (Bilgisayar, Tablet, Televizyon, Telefon vb.) gözleri bozmaz, aksine gözlerdeki sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Fakat uzun süre ekrana bakmak yorgunluk ve baş ağrısı ile sonuçlanabilir. Meydana gelen bu rahatsızlıkları göze uygun gözlük, ekran renginin azaltılması ve belirgin bir mesafeden bakmakla giderilebilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalanlar, sigara içenler, spor yapanlar, göz makyajını uzun süre kullananlar ve hipertansiyon hastası olan kişiler yılda 1 defa da olsa gözlerini muayene ettirmelidirler.

Gözlerimizin sağlıklı olması için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Özellikle Vitaminler (A,C,E), Mineraller, Omega 3, Bitkisel Ürünler, Sebze ve Meyveler (Havuç, Şeftali, Kayısı, Çilek, Yeşil Çay, Fındık, Badem, Dolmalık Biber vb.) gibi ürünler hem göz hastalıklarından korunmamız için bize yardımcı olurlar hem de gözleri besleyerek görme bozukluklarını ortadan kaldırıyor.

Sonuç olarak, vücudumuzun en önemli ve yenilenmeyen organlardan biri olan gözlerimizi rutin kontroller yaptırarak ihmal etmemeliyiz. Bazı göz hastalıkları muayene edilmeden teşhis edilmeyebilir. Dışarıdan bir sorun yokmuş gibi görünse de geç kalmadan bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK