Ana sayfa Bilim Gözlem Evi Nedir?

Gözlem Evi Nedir?

713
0
PAYLAŞ
Gözlem Evi Nedir?
Gözlem Evi Nedir?

Gözlemevi, diğer adıyla rasathane olarak bilinen, bilim ve teknoloji adına kullanılan evlerin genel adıdır. Gözlemevlerinin genel amacı ise uzayda ki olayları ve uzayı takip etmekten ibarettir. Uzay da olan olayları incelemek ve bu incelemelerin verileri toplanmaktadır. İleri de yapılacak olan bilimsel çalışmalar için bu veriler kullanılmaktadır.  Gözlemevleri uzayda oluşan değişiklikleri takip altına alıp, herhangi bir olay olursa bilimsel açıdan bu olayları anlayabilmek için çalışmalar yapmaktadırlar.

En çok sorulan detaylardan biri olan Gözlemevi yıldızlarla alakalı mıdır? Sorusunun yanıtını vermek gerekir ise; Evet, gözlemevleri yıldızlarla alakalıdır. Yıldızlarda meydana gelen her çeşit değişikliği ve olayı kayıt altına almaktadır ve detaylı bir şekilde incelemektedir. Uzay’a gönderilen cisimler(uydu v.b) hepsinin incelemesini yapabilen, teknolojik açıdan son derece verimli bir uygulama olan Gözlemevi uygulaması, uzayda oluşan değişikliklerden anında haber almamızı sağlayan evlerdir. Uzayı en iyi ve en verimli şekilde gözlemleyebilmek adına gözlemevleri, son derece yüksek ve havası sürekli açık olan yerlere kurulurlar. Bu sayede uzayı gözlemlerken herhangi bir sorun veya aksilik ile karşılaşılma ihtimali son derece düşük bir ihtimaldir.

Ülkemizde bulunan gözlemevlerine, diğer adıyla rasathanelere değinecek olur isek; Antalya‘da Toroslar Bölgesinde kurulu olan Gözlemevi ülkemizde ki en büyük ve en geniş gözlemevi olarak bilinmektedir. İstanbul Sancaktepe bölgesinde ise halka açık gözlemevi bulunmaktadır. Halk bu gözlemevine giderek gözlemevini yakından inceleme fırsatı bulabiliyor.  İlk gözlemevimiz ile Osmanlı zamanlarında Takiyüddin Mehmet tarafından 1577 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yer ise İstanbul‘dur. Ancak birkaç yıl sonra bu gözlemevi yıkılmıştır.

Gözlemevi, benim kanaatime göre her ülkeye lazım olan, teknolojik ve bilimsel açıdan uzayda ki yeni hareketleri ve değişiklikleri gözlemleyerek kayıt tutan kuruluşlardır. Bu değişiklikleri zamanında öğrenerek bilimsel veriler elde edebilmek mümkün. Ayrıca şu sıralar ülkemize yeni bir Gözlemevi kurulacağı konuşuluyor. Bu Gözlemevinin, Erzurum‘da bulunan Karakaya Tepesi’ne kurulacağı yönünde söylemler mevcut ve yüksek olasılıkla bu söylemler doğru. Ülkemizde ki gözlemevlerinin sayısının artması, uzayda ki değişikleri ve yıldızların hareketlerini çok daha iyi gözlem altına alabileceğimiz anlamına geliyor.