Ana sayfa Bilim Güneşin Önünde Cisim Tespit Edildi!

Güneşin Önünde Cisim Tespit Edildi!

128
0
PAYLAŞ

Güneşin önünde dolaşan ve kısa bir süre içerisinde Güneşin verdiği tepki sonrası kaybolan cisim, hem bilim çevrelerince hem de sosyal mecrada heyecan yaratmış durumda. Kimi bilim adamları NASA’nın kayıt sisteminde bir bulanıklıktan kaynaklanan görüntü sapması olarak nitelerken, bir kısmı ise bunun görmezden gelinemeyeceğini iddia etti. Gerçek tam olarak ne bilinmez ama STEREO isimli uydu görüntüsünden mavi cismin kayıtlardan silindiği de açıklandı.

İşte bu açıklama sonrası, tüm şimşekler NASA’nın üzerine çevrilmiş durumda. Cismin on yıllardan beri merak konusu olan Uzaylılara ait olabileceği endişesi de hakim olmaya başladı. NASA’nın kayıtları neden elinde tutamadığı sorgulanadursun, Youtube ve Twitter kullanıcıları bu anı çoktan kaydetmiş durumda.

Mavi Cisim Gündemde!
Youtube video paylaşım sitesinde boisedk isimli kullanıcı bu anı yakalayan kişilerden. Mavi cismin Güneş tarafından kısa bir süre tepki aldıktan sonra hızla uzaklaştığını ve 12 mm görüş mesafesinde kaybolduğu görülüyor. Bu görüntü sıcaklığını korurken sosyal mecra fenomenlerinden Pamela Johnson adlı kullanıcı da Güneş’in bazı cisimlere 1.3 mili saniyelik bir tepkiyi yakaladığını belgeliyor. Bu durum, NASA’nın güvenilirliğini sorgulasa da anı yakalayan bilim meraklıların varlığı adına memnuniyet verici olarak karşılanıyor. Nitekim, bu anı paylaşan onlarca kişiyi de görmek mümkün. Bunlardan biri de sousin isimli Facebook kullanıcısı. Sousin paylaştığı fotoğrafta Güneş’in önündeki mavi cismin, Güneş sisteminde mavi ışığı kısa bir süre de olsa çevre gezegenlere yansıttığını gözlemliyor.

BİR CEVAP BIRAK