Ana sayfa Bilim Hamam Böceklerini Öldürmenin Zor Olmasının Sebepleri Nedir ?

Hamam Böceklerini Öldürmenin Zor Olmasının Sebepleri Nedir ?

102
0
PAYLAŞ

Hamam böcekleri her an baktığımız her yerde olma ihtimaline sahip en yaygın böceklerden biri. Duvarların içlerinde, odalarda, tuvaletlerde. Aklımıza gelebilecek her yerdeler ve şayet varlıklarından rahatsız olup onları öldürmeyi denediyseniz, bunun aslında çok da basit olmadığını ayrım etmişsinizdir. Kafaları olmadan bir haftaya kadar yaşayabildiklerini de düşünürsek, öldürmenin bu kadar zor olması çok da şaşırtıcı değil.

Tat ve ıtır duyuları aşırı gelişmiş olan hamam böcekleri, aş bulma konusunda pek çok türden üstün durumdalar ve her şeyi yiyebilme potansiyeline sahipler. Aynı zamanda sakat ya da ölmüş hamam böcekleri, arkadaşları için yaygın bir gıda kaynağı ve birbirlerini yemekten de çok çekinmiyorlar. Peki bu sınırsız beslenme seçeneklerinin ve zor ölümlerinin sebebi tam olarak nedir?

Hamam böcekleri, kimyasallara dayanıklıklarını artıran sitokrom p450 enzimlerine sahiptir ve birçok zehre dayanıklı olmalarının sebebi bu enzimlerdir. Aynı zamanda kusursuz bir bağışıklık sistemleri vardır. Bu güçlü bağışıklık sistemi, tükettikleri besinler ne kadar mide bulandırıcı ve sağlıksız olursa olsun etkilenmemelerini sağlar.

Daha önce de bahsettiğimiz ve bir efsane olduğu düşünülen ‘kafasız yaşama’ durumu ise aslında oldukça ‘basit’ bir açıklamaya sahip. Hamam böcekleri bizde olduğu gibi yüksek basınçlı bir kan akışına ve damar ağına sahip değiller. Yani kafaları koptuğunda kan kaybı yaşamıyorlar ve hızlıca kesik bölgeyi onarabiliyorlar. Kafaları art gelmiyor, ancak bu öldürücü vuruş onları anında öldürmeye yetmiyor.

Amerikalı Bir Kadının Kulağına Giren Hamam Böceği, 9 Gün Sonra Çıkarılabildi!

Aslında zaten hamam böceği gördüğünüzde onu öldürmeyi düşünmenize gerek yok. Mümkünse bu seçenek yerine yaşadığınız ortamı pak tutmaya ve yiyeceklerinizi hava almayacak kaplarda saklamaya özen gösterin. Duvarlarınızda kullanılmayan delikler varsa kapatın ve musluklar ile lavabolar için minik süzgeçler kullanın. Bu sayede onlar sizin hayat alanlarınıza iç olmazlar, siz de yok yere onları öldürmeye çalışmazsınız.

BİR CEVAP BIRAK