Ana sayfa Teknoloji HSBC’den ‘blockchain’ adımı

HSBC’den ‘blockchain’ adımı

86
0
PAYLAŞ

İngiliz finans devi HSBC, dünyanın ilk ticari olarak geçerli ticaret finansmanı işlemini Blockchain teknolojisini kullanarak tamamladı.

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız Bitcoin gibi kripto nakit birimlerinin altında yatan Blockchain teknolojisi bankacılık sistemine entegre edildi.  İngiliz finans devi HSBC, dünyanın ilk ticari olarak geçerli ticaret finansmanı işlemini  Blockchain  teknolojisini kullanarak tamamladı.  

İlişkili Haberler

  • İlk kez bir memleket ‘blockchain’ teknolojisiyle oy kullandı
  • Porsche blockchain teknolojisini otomobile taşıdı
  • Avustralya’da bir üniversite ülkenin ilk Blockchain kursunu açtı
  • Davos: Blockchain artık görmezden gelinemez
  • Rus Sberbank blockchain laboratuvarı kurdu

HSBC’nin bu adımı ile 9 trilyon dolarlık ticari finansman pazarında teknolojinin kitlesel kabulü için ilk adım da atılmış oldu.  

Konuyla ilgili Financial Times’a konuşan  HSBC’nin Ticari Bankacılık  İnovasyon ve Büyüme Merkezi Başkanı  Vivek  Ramachandran blockchain teknolojisinin önümüzdeki yıllarda finansal operasyonları aka ölçüde değiştireceğini söyledi.  
  
Bu alanda ilk adımı attıklarının altını çizen Vivek, “Bir sonraki aşama aslında olası olduğu kadar fazla katılımcıyı programa kaydolmak için teşvik ediyor.” dedi.  
  
BLOCKCHAIN NEDİR?    
    
Bitcoin ile hayatımıza giren  Blockchain dijitalleşen dünyada sıkça duymaya başladığımız bir terim. 

Blockchain temel olarak bilginin tek bir yerden denetim edilmemesi amacıyla yaratıldı. Bunu Bilgisayarlardan oluşan bir ağa binlerce kez kopyalanarak dağıtılan bir hesap tablosu olarak da düşünebilrsiniz. Bu sayede sistem hataları de dağıtarak riski minimuma indiriyor.  

BİR CEVAP BIRAK