Ana sayfa Sağlık Hücre Bölünmesi Hakkında

Hücre Bölünmesi Hakkında

162
0
PAYLAŞ
Hücre Bölünmesi Hakkında
Hücre Bölünmesi Hakkında

Yaşamın devam edebilmesi için hücre bölünmesi gerekmektedir. Hücre bölünmesi, var olan hücrelerden yeni hücreler meydana getirme görevindedir. Hücre bölünmeleri kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki vücut hücrelerinin kalıtsal olarak birbirinin tıpatıp aynısı olan bölünme sonucu 2 hücre meydana getiren mitoz bölünmedir. İkincisi ise canlılar arasında nesillerdir olduğu gibi ilerisi içinde devam eden eşeyli hücre içi kromozomların sayısının hep aynı oranda kalmasını sağlayan ve eşeyli hücre üretimini sağlayan mayoz bölünmedir.

Öncelikle mitoz bölünmeden başlayalım. Mitoz bölünme belirttiğimiz gibi vücut hücrelerinde gözlemlenir. Bölünme olayından sonra meydana gelen hücre sayısı her bir hücrede 2 adettir. Yani ölünen bir hücreden 2 adet yeni hücre oluşur. Vücut hücreleri vücudun genetik özelliklerini bozmamak için hep aynı DNA kodlarını taşımaktadır. Yani her vücut hücresinde aynı genetik kodlar bulunur. Bu sebeple mitoz bölünme esnasında da genetik kodlar bozulmadan aynı şekilde yeni hücrelerin oluşumu sağlanır.

Tek hücreli canlıların bakımından üreme ve çoğalmayı amaçlasa da, çok hücre bulunduran canlılar için büyüme ve gelişmeyi, aynı zamanda yaraların iyileşmesini amaçlar. Amma ve lakin insanlarda bazı belirli kas hücrelerinde mitoz bölünme görülmeyebilir. Bu hücreler; kas, sinir ve olgunlaşma evrelerini tamamlamış olan kan hücreleridir. Bitkilerdeki mitoz bölünme esnasında sitoplazma bölünürken ara lamel oluşumu gözlemlenirken, hayvan (insanlarda bölünmelerde bu grupta yer alırlar) hücrelerinde bu durum boğumlanma işlemi ile olur. Boğumlanma, bir hücrenin yeni hücreleri oluşturma esnasında iken yavaş yavaş zıt kutuplara çekilirken, tam ortalarında bir çizgi gibi görünen kısımdır.

Mayoz bölünme konusunda ise aynı özelliklerin burada baş göstermediğini gözlemleyebilirsiniz. Eşeyli üreme sonucu meydana gelen mayoz bölünme çeşidi, kesinlikle vücut hücrelerinde gözlemlenmez. Tam tersi vücuttaki hücrelerin çoğalmasını amaçlamanın aksine yeryüzündeki vücutların çoğalmasını yani kısacası çoğalmayı hedefler. Bu bölünmenin sonucunda iki bireyinde genetik kodları Mendel kuralları ile belirtilen çaprazlamalar yardımı ile ancak 4 çeşit farklı genetik kod barındıran hücre oluşturabilir. Döllenme işlemini gerçekleştirecek olan bu hücrelerden dördü de aynı anda kullanılmaz. Erkekten gelen her bir üreme hücresinde farklı bir dörtlü bulunur ve sonuç olarak sadece tek ortak genetik kod bir bedende hayat bulabilir.