Ana sayfa Teknoloji HyperLoop One Duyuruldu!

HyperLoop One Duyuruldu!

113
0
PAYLAŞ

Türkçe karşılığı hız yuvarı olan Hyperloop, Elun Musk tarafından geliştirilmiş bir hız teknolojisi. Bu teknolojide ana gövde kapsüllerdir. Ve kapsül içerisinde güvenli bir şekilde hareket etme ve çok yüksek hızlara ulaşmasını sağlayacak bir ray ötesi sistem mevcut.

Hyperloop one, Musk tarafından 7.5 milyar dolarlık bir bütçe ile oluşturulmuş bir teknoloji ve hızı neredeyse bir uçağınkinden daha fazla. Günümüzde 600-750 km hıza ulaşan uçakları düşündüğümüzde, Hyperloop One bir uçaktan çok ötesine ulaşmış durumda. İlk olarak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’de kullanılması planlanan bu teknoloji, önümüzdeki yıllarda tüm dünyaya sunulmayı bekliyor. Birleşik Arap Emirliklerinde şehirler arası ulaşımda kullanılması hedeflenen Hyperllop One, uzun mesafedeki şehirlere yolculukları sadece birkaç dakikaya kadar indirecek.
Hyperloop One tren sistemi, uçaklardan daha avantajlı gibi görünüyor. Bu sistemin geliştirilmesi durumunda, kolay bir şekilde seyahat bileti satın alınacak ve giriş çıkışlar sadece birkaç dakikayı alacak.

Ama uçaklarda, hem giriş çıkışlar hem de sonrasında oluşan izdihamlar, epey zaman kaybına neden olmaktaydı. Öyle ki, ölüm riskleri de önemli bir orana sahipti. Fakat bu teknoloji aynı zamanda güvenlik önlemleri de üst seviyede olan bir buluş. 1000 kilo metrelik hıza ulaşabilecek bu tren sayesinde, ileride uluslar arası ulaşımda da ciddi avantajlar sağlanacağa benziyor. Önümüzdeki günlerde Hyperloop ile ilgili önemli detaylara yine teknokarga olarak yer vereceğiz.

BİR CEVAP BIRAK