Ana sayfa Bilim IBM’den Virüslere Çözüm!

IBM’den Virüslere Çözüm!

89
0
PAYLAŞ

Merkezi Amerika’nın New York eyaleti olan dünyanın 1 numaralı bilişim şirketi IBM, bu sefer başka bir alanda boy göstermeye devam ediyor. Samuel J. Palmisano’nun CEO’luk koltuğunda oturduğu IBM’in bu alanda nasıl bir çalışma yürüteceği merak konusu. Özellikle bilişim virüsleri ile uğraşan ve bu alanda farklı algoritmalar ve çözüm önerileri sunan şirketin, sağlık sektöründe hem de öylesine önemli bir alanda nasıl bir yol izleyeceğinin detayları da yavaş yavaş gelmeye başladı.

IBM, bu yola Singapur’un önemli enstitülerinden biri olan Biyo Mühendislik ve Nano Teknoloji Enstitüsü ile yola çıkmış bulunmakta. Projenin hibesi ve destek sağlayıcıları arasında da önemli partnerler var. Başta Google, Harvard Üniversitesi, Yale üniversitesi ve Microsoft olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş da bu alana maddi manevi katkı sunmakta. Son zamanların nereden türediği pek bilinmeyen ve üzerinde bir çok komplo teorisi geliştirilen hatta dizi ve sinema filmlerine dahi konu olan Ebola virüsünden tutunda, Zika virüsüne hatta çok basit gibi görülen bir çok virüs çeşidine değin onlarca virüs ile ilgili bir araştırma yapılması söz konusu.

Virüslerin DNA ve RNa yapıları, nasıl üredikleri, nasıl komplike oldukları gibi soruların yanında, tedavi yolları ile ilgili de bir takım çözüm önerilerinin de raporlanacağı araştırma, virüslerin sonunu getirmeyi vadediyor.

Elektrostatik komplikasyonlar ve moleküler yapıları baz alınarak simülasyon ortamına aktarılacak virüslerin, IBM molekülü ile parçalanması ve dehidrasyon sonucu ortaya çıkaracağı moleküller hakkında binlerce deney yapılacağı söylenmekte. Sonuç olarak neler elde edileceğini ve hangi virüslere ne kadar etki edeceğini ise zaman gösterecek.

BİR CEVAP BIRAK