2 Ocak 2022 16:30 Güncelleme : 2 Ocak 2022 16:19

İkinci El Araba Alırken Yapılan Hatalar!

İkinci El Araba Alırken Yapılan Hatalar!

İkinci al araba satın alırken sorun yaşamamak için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Ancak insanlar bu konuları göz ardı ettikleri için hata yaparlar. İşte ikinci el araba alırken yapılan hatalar!

İkinci el araba alan kişilerin aldatıldığını haberlerde sık sık görüyoruz. Bu kişiler, ikinci el araba alırken bazı hatalar yaptıkları için aldatılırlar. Yarısı başka model diğer yarısı başka model araba alanlar, kazası ve boyası yok sanıp ağır hasarlı araba alanlar ve daha niceleri etrafımızda bulunmaktadır. Ancak bu duruma düşmemek adına birkaç yöntemi bilmek yeterli olacaktır. İkinci el araba alırken yapılan hataları bilen kişiler, kolay kolay kandırılamazlar. Bu hataları haberimizde derledik ve size sunmaya çalıştık. İşte ikinci el araba alırken yapılan hatalar!

Arabaya Ekspertiz Yaptırmamak!

Araba satın alırken ilk yapılması gereken arabayı ekspertize sokmaktır. Araç yeni model olsa bile bu işlem mutlaka yaptırılmalıdır. Hatta aracı güvendiğiniz birinden alsanız bile mutlaka ekspertiz yaptırın. Çünkü araç kazalı ya da boyalı olabilir. Bunu belki sizin arabayı satın aldığımız kişi bilmeyebilir. Ancak arabanın daha öncesinde bir kazası ya da boyası olabilir. Bu nedenle araba satın alınmadan önce güvenilir bir ekspertiz yapan yere gidilmelidir. Hem motor için hem de kaporta için detaylı bir inceleme yapılmalıdır. 

Arabaya Ekspertiz Yaptırmamak!

Arabanın Orijinal Kilometresini Öğrenmemek!

Araba satın alırken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de arabanın orijinal kilometresini öğrenmemektir. Bazı fırsatçılar, aracı daha rahat ve yüksek fiyattan satabilmek için çeşitli cihazlar ile kilometresini düşürmektedirler. Bu olayı anlamak dışarıdan oldukça zordur. Ancak arabanın muayene oldukları tarihlerdeki kilometreleri sorgulama yapılacak öğrenilebilir. Ptt tarafından verilen sms hizmetini kullanarak aracın plakasından kilometresini öğrenebilirsiniz. 

Arabanın Orijinal Kilometresini Öğrenmemek!

Arabanın Şase Numarasını Kontrol Etmemek!

Arabalarda yer alan şase numarası, arabaların Tc kimlik numarası gibidir. Her üretilen arabanın bir şase numarası vardır. Çalıntı ya da şase numarası değişmiş arabaları satın almamak için mutlaka arabanın şase numarası ruhsattan ve motor bölümünden kontrol edilmelidir. Aksi halde çalıntı bir aracı satın almış olabilirsiniz ve bu durum başınıza ciddi sıkıntılar açabilir. Genel olarak bu konulara dikkat etmek sorunsuz bir ikinci el araba satın almanızı sağlayacaktır.

Arabanın Şase Numarasını Kontrol Etmemek!

Etiketler

Otomobil  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış