Ana sayfa Teknoloji İnsan Gücüyle 144 Km Hıza Ulaşan Araç!

İnsan Gücüyle 144 Km Hıza Ulaşan Araç!

109
0
PAYLAŞ

Sanayi devrimi ile hayatımıza giren küçük çaplısından büyük devasa boyutlusuna kadar motorlar, günlük işimizi her alanda elimizden alıp tek başına yapmaktaydı. Her şeyi onlara emanet ediyor ve tüm işleri onlara bırakmaktayız. Motorların en fazla kullanıldığı alan olan araçlar da bu döngünün bir parçası. Ama son zamanlarda artık motora gerek kalmadan mükemmel hızlara ulaşabilecek yeni araçlar keşfedilmeye ve üretilmeye başlandı. Bir çok Ar-Ge çalışmaları, artık insanın kendi emeğini ön plana çıkaracak ve motorlarda ki arıza ve yetersizliği giderecek formüllerin üzerine odaklanıyordu. Bunun son örneği ise ETA.

Kanadalı mühendislik şirketi AeroVelo, yaptığı onca buluştan sonra insan gücü ile çalışan araçlara yöneldi. AeroVelo Atlas olarak bilinen insan gücü ile çalışan helikopteri sanırım herkes duymuştur. 2013’te ki bu buluşundan sonra, son zamanlarda adından tekrar söz ettiren yeni buluşu olan ETA’yı görücüye çıkardı. ETA, Kanadalı mühendisler tarafından insan gücü ile çalışan bir bisiklet. Ama bilinen bisikletlerden bir farkı var.

Saatte 150 kilometreye yakın mesafe kat etmesi onu diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği. Geçtiğimiz yıl bir yarışmada 140 kilometre hıza ulaşmasından sonra geçtiğimiz gün biraz daha üzerine koyarak 144 kilometreye ulaştı. ETA’nın ağırlığı ise sadece 25 kilo. Onlarca ton ağır motorlu araçların bile bu hıza ulaşması neredeyse imkansız iken, ETA’nın insan gücü ile bu hızı yakalaması ise, içerisindeki karbon fiber özelliği sayesinde, sürtünmeyi sıfıra yakın düşürmesine bağlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK