Ana sayfa Sosyal Medya Instagram’ın Algoritması Hakkında

Instagram’ın Algoritması Hakkında

96
0
PAYLAŞ

Instagram şüphesiz ki hayatımızda önemli bir yere sahip. Uygulamaya özellikle‘Instagram Hikayeler’ özelliğinin de gelmesiyle birlikte, bizim için çoğu sosyal platformun yerini alır oldu. Ama birçoğumuz bilmiyor olsak da Instagram Temmuz 2016’da bir şeylerin aksi gittiğinin farkına vardı ve yeni iyileştirmeler yapmak için yine ayağa kalktı. Bu karar işe yaramış olacak ki şimdilerde uygulama � daha verimli kullanılmaya başlandı.

Instagram tüm bunlara karşın, kullandığı algoritmayı şimdiye kadar hiçbir şekilde açıklamadı. Şimdi ise Facebook-bywed şirketi, Instagram feed sıralamasını öğrenmek için San Francisco ofisine bir öbek muhabir gönderdi ve çoğu kişinin merak ettiği o soruyu sordu: Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

Algoritma birçok şey üzerine kurulu olsa da ilk olarak 3 esas taşa bağlı olarak işliyor. İlgi, yenilik ve münasebet faktörleri olarak sıralayabileceğimiz liste şu şekilde işlev gösteriyor:

İlgi: Sizin için sıralanmış gönderiler, neleri daha çok sevdiğinizi ve nelere daha çok baktığınızı tahmin ediyor.

Yenilik: Son gönderiler daima en yukarıda görünüyor. Bu da sürekli olan bir yenilik sağlıyor.

İlişki: Açıkçası bana göre en alaka çekici olan faktör. Şöyle ki, içeriği paylaşan kişiye olan yakınlığınız, gönderinin yukarılarda görünmesini sağlayabiliyor. Yakınlık seviyesini ise beğendiğiniz resimler, beraber etiketlendiğiniz fotoğraflar ve yorumlar belirliyor.

Bu üç sıralamanın ardından öbür etkenler de şu şekilde anlatım edilmiş:

Sıklık: Instagram’ı ne sıklık ile açtığınız, uygulamanın gidişatı açısından büyük önem taşıyor.

İzleyen: Çok çok kişinin hikayesini izliyorsanız, Instagram size her alandan farklı kişilerin hikayelerini de sunacaktır.

Kullanım: Uygulamada kaç dakika kaldığınız, en çok nelere baktığınız veya neyi kaç kere izlediğiniz Instagram için bir veri konusu.

Lionel Messi’nin Instagram Paylaşımından Türk Dizisi Hayranı Olduğu Ortaya Çıktı

Tüm bunları özetleyecek olursak, Instagram her şeyi bizim uygulamadan daha çok keyif almamız ve uygulamayı daha çok kullanmamız için yapıyor diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK