Ana sayfa Bilgisayar Intel’in Yeni Nesil İşlemcisi Tanıtıldı!

Intel’in Yeni Nesil İşlemcisi Tanıtıldı!

109
0
PAYLAŞ

Yeni nesil işlemcilere yön veren dünyaca ünlü yarı iletken üreticisi ABD’li şirket İntel, yeni nesil işlemcisi olan Skylake-X ve Kaby Lake-X’i tanıttı. Skylake ve Kaby mevcut işlemcilerden hangi alanlarda önde ve bundan sonraki süreç nasıl işleyecek. Dilerseniz yazımızın devamında, bu 2 yeni nesil işlemci ve soketlerinin farkını incelemeye çalışalım ve hangi yönden yeniliklere sahip olduğuna bir göz atalım.

150 milyar dolar şirket aktifi ile dünyanın bir numaralı işlemci üreticisi İntel durmak bilmiyor. Son olarak geliştirdiği Gömülü İntel mimarisi çipleri ile bu alanda ne kadar iddialı olduğunu gösteren İntel son nesil işlemcileri olan Skylake-X ve Kaby Lake-X çiplerini kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bu iki yeni nesil işlemci, saniye başına işlem hızı bakımından rekorları alt üst edeceğe benziyor. Çünkü, İntel Core i7 ile bu işlemciler arasında ciddi bir fark var. Farkın sadece işlem kapasitesi değil aynı zamanda faz domainleri arasında da olacağını söyleyebiliriz. Yani hem daha az elektrik harcayacak hem de 10 çekirdek kapasiteye sahip olacak.

Yeni Nesilden Yüksek Performans!
Kaby Lake-X işlemcileri orta ve üst sehmente, Skylake-X işlemcileri ise üst kategoriye hitap edecek. X299 Yonga seti ve YGA 2066 işlemci soketi kullanılarak üretilecek olan bu işlemciler, 13.75 MB L3 önbellek bulunduracak. Bu şimdiye kadar ki en iyi ön bellek olarak biliniyor. 140 Watt TDP değeri ile, hızlı işlem gücü sayesinde açığa çıkan ısı, çok kısa bir sürede ve en etkin şekilde soğutulabilecek far görevi görüyor. İşlemcilerin şu an tahmin edilen fiyat aralığı ise 1500$ ile 1675$ aralığında olması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK