Ana sayfa Gündem İnternet’ten Yayın Yapan Kanallara Kötü Haber! RTÜK Denetleyecek…

İnternet’ten Yayın Yapan Kanallara Kötü Haber! RTÜK Denetleyecek…

75
0
PAYLAŞ

İnternet üzerinden yayıncılık günümüzde çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmış ve milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlamıştır. Söz konusu yayınların RTÜK düzenlemelerine uygun hale getirilebilmesi için yeni bir düzenleme altına imza atıldı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yasa oldu.

Günümüzde Netflix başta olmak üzere yerli BluTV ve PuhuTV gibi yayın platformlarının abone sayıları milyonları geçerken, yapımlarında da çok yüksek artışlar yaşandı.

Yayınlarda küfür ve alkol kullanımı gibi tüm ögeler, RTÜK denetimi olmaması sebebiyle rahatlıkla kullanılabiliyordu fakat RTÜK tarafından yeni bir düzenleme hayata geçirildi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ismindeki bir düzenlemenin sonucunda İnternet üzerinde yayın yapmakta olan her türlü yayın kuruluşlarının yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin, RTÜK denetimine tabi tutulacağı bildirildi. Yurt dışı kaynaklı olan kanalların ise Türkiye’de şirket kurması zorunlu oldu.

BİR CEVAP BIRAK