Ana sayfa Mobil iPhone X yerine iPhone 7 veya 7 Plus almak için 6 neden

iPhone X yerine iPhone 7 veya 7 Plus almak için 6 neden

74
0
PAYLAŞ

Apple‘ın amiral gemisi konumunda olan iPhone X modeli günümüzün en popüler akıllı telefonlarından biri olsa da, tıpkı öbür akıllı telefonlar gibi mükemmel değil. Yüksek eder etiketinden çentiğe, parmak izi sensörünün yokluğundan sınırlı renk seçeneğine kadar pek fazla eleştiriye maruz kalan iPhone X, pek fazla kullanıcıya göre öbür iPhone modellerinin gerisinde.

Apple’ın 2016 yılında tanıttığı iPhone 7 ve 7 Plus modelleri de günümüzde hala satın alınabilecek olan ve pek fazla açıdan iPhone X modelinin önünde olan akıllı telefonlardan. Doğal ki iPhone X’in çerçevesiz ekran, yenilenmiş tasarım, OLED panel ve kablosuz şarj gibi mühim özellikler sunduğunu da unutmamak gerekir. Bu listemizde sizler için iPhone X yerine iPhone 7 veya 7 Plus almak için 6 nedeni sıraladık.

Uygun eder avantajı

Hatırlatmak gerekirse iPhone X’in alametifarikası akıllı telefon dünyasının en pahalı modellerinden biri olması. Bu bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de en pahalı akıllı telefon konumunda olan iPhone X, ülkemizde 64 GB için 6 bin 99, 256 GB için ise 6 bin 899 eder etiketi ile satılıyor.

Bu noktada iPhone 7 ailesinin fazla daha müsait fiyatlara satın alınabildiğini belirtelim. iPhone 7 modelinin 32 GB’lık versiyonu 3 bin 299, 128 GB’lık versiyonu ise 3 bin 899 TL eder etiketine sahip. Ailenin aka üyesi olan iPhone 7 Plus ise 3 bin 999 ve 4 bin 599 eder etiketleri ile satın alınabiliyor. Kısacası fazla daha müsait fiyata iPhone X ile aynı yazılım desteğine ve pek fazla öbür özelliğe sahip olabiliyorsunuz.

Daha fazla renk seçeneği

Zengin renk seçeneği de iPhone 7 ve 7 Plus modellerini iPhone X’in önüne taşıyan avantajlardan bir tanesi. Hatırlatmak gerekirse iPhone 7 ve 7 Plus modellerinin simsiyah, siyah, gümüş, altın ve roze altın olmak üzere 5 farklı renk seçeneği bulunuyor. iPhone X modeli ise sadece gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip.

Hatta iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde kısa dönemli olarak al renk seçeneğinin sunulduğunu ve hala piyasada bulunabileceğini de ekleyelim. iPhone X modeli için kırmızı renk seçeneğinin ne vakit sunulacağı ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Farklı ebat seçeneği

iPhone 7 ailesinin en aka avantajlarından bir öbür ise şüphesiz ebat seçeneği. iPhone 7 modeli 4,7 inç büyüklüğündeyken ailenin aka üyesi olan iPhone 7 Plus 5,5 inç büyüklüğünde. iPhone X modeli ise şu an için sadece tek bir ebat seçeneği sunuyor. 5,8 inç büyüklüğünde olan iPhone X için farklı bir ebat seçeneği sunulup sunulmayacağını ise vakit gösterecek.

Çentik!

iPhone X tasarımını tek bir sözcük ile özetleyecek olsak bu “Çentik” olurdu sanırım. Kullanıcıları adeta ikiye bölen iPhone X çentiği kimilerine göre alışılabilen bir tasarım seçeneği olsa da aka bir kullanıcı grubu tarafından eleştirilerin hedefi oluyor. Bu noktada iPhone 7 ve 7 Plus modellerinin en aka avantajı herhangi bir çentiğe sahip olmamaları.

Touch ID vs Face ID

iPhone X modeli ile beraber hayatımıza giren Face ID güvenli bir seçenek gibi görünse de maalesef parmak izi sensörü kadar efektif çalışamıyor. Touch ID‘ye oranla fazla daha yavaş bir kilit açma şekli olan Face ID, pek fazla kullanıcının sevmediği özelliklerden biri.

Neredeyse aynı kameralar

iPhone 7 modeli için bunu demek zor ama iPhone X ve iPhone 7 Plus modelleri oldukça eş kameralara sahipler. Ana kamerada her iki model de 12 megapiksellik çift kamera kullanırken, iPhone 7 modeli tek kamera kullanıyor. Her 3 modelde de ana kameranın f/1,8 diyafram açıklığına sahip olduğunu da ekleyelim.

iPhone 7 Plus’ın ikinci kamerası f/2,8 diyafram açıklığına sahipken, iPhone X modelinin ikinci kamerası ise f/2,3 diyafram açıklığına sahip. Ön kameralardaki teknik özellikler ise fazla daha benzer. Her 3 model de 7 megapiksellik f/2,2 diyafram açıklığına sahip ön kameralar kullanıyor. Doğal ki iPhone X’in öbür iki modele oranla daha iyi bir kameraya sahip olduğunu belirtelim ama aradaki eder farkı düşünüldüğünde iPhone 7 ve 7 Plus modelleri bir adım öne çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK