Ana sayfa Teknoloji iPhone’unuz Kaybolduğunda Siri Başınıza Yeni Dertler Açabilir

iPhone’unuz Kaybolduğunda Siri Başınıza Yeni Dertler Açabilir

104
0
PAYLAŞ

Apple’ın sesli asistanı Siri iPhone’unuz kaybolduğunda başınıza dertler açabilir. 

Teknoloji devi Apple her ne kadar kaliteli ürünler yapsa da kullanıcıların Apple’ı sevmesindeki önemli nedenlerden birisi de Apple ürünlerinin kullandığı sistemlerin diğer sistemlere göre daha güvenli ve kullanıcı gizliliğini önemsemesi. Ancak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir durum sonucunda Apple kullanıcılarını kendilerini güvende hissetmemeye başladı. 

Geçtiğimiz günlerde bir kişi iPhone’unu kaybetti. Sonrasında kişinin iPhone’unu bulan kişi Siri’ye iPhone’un sahibinin tam adını ve bilgilerini sorduğunda Siri tüm bilgileri iPhone’u bulan kişiye aktardı. Normal şartlarda Siri’nin kullanıcı bilgilerini okuma yetkisi bulunmuyor ancak iOS işletim sisteminde son bulunan açıkla birlikte Siri tüm bilgileri herkese okuyabiliyor. 

Siri’nin nasıl cevaplar verdiğini görmek isteyen bir kullanıcı sahibi olmadığı iPhone’un Siri’sine “Benim adım ne?” Ve “En çok kimi ararım” gibi sorular sorduğunda Siri herhangi bir kimlik teyidi olmadan bu soruların yanıtını yabancıya söylüyor. iPhone’un şifre koruması olmasına rağmen Siri kişinin sorduğu tüm soruları yanıtlayarak telefonunu sahibinin adını ve soyadını, nerede yaşadığını ve arabasını park ettiği yeri dahi yabancıya söylüyor. 

Apple’ın Siri açıklarını son iOS güncellemesinde giderip gidermediği şimdilik bilinmiyor ancak eğer ki Siri’ye telefonunuz kilitliyken erişilmesini istemiyorsanız bunu birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. İlk adımda telefonunuz kilitli olduğunda bildirimlerin gözümesini istemediğiniz uygulamaları düzenlemek için aşağıda ki adımları izleyebilirsiniz. 

Öncelikle telefonunuzun Menüsünden > Ayarlar > Bildirimler sekmesinden istediğiniz uygulamanın yanında bulunan Kilit Ekranında Göster seçeceğini kaldırın. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz sadece belirlediğiniz uygulamaların bildirimleri kilitli ekranda gözükecek. 

Telefonunuz kilitliyken Siri’ye erişilmesini istemiyorsanız izlemeniz gereken adımlar ise şöyle;

Ayarlar > Siri ve Arama > Kilitlendiğinde Siri’ye İzin Ver seçeceğinin yanında bulunan işareti kapalı konuma getiriniz. Bu adımları izlediğiniz takdirde telefonunuz kilitliyken kimse Siri’ye erişemeyecektir. 

BİR CEVAP BIRAK