Ana sayfa Bilim Korkuları Tarihe Karıştıracak Buluş!

Korkuları Tarihe Karıştıracak Buluş!

93
0
PAYLAŞ

Beyninize müdahale edip yaşadığınız tüm korkuları sildirmek fikri size nasıl geliyor? Ürkütücü mü, muhteşem mi? Geçmişte yaşadığınız travmatik bir olay veya örümcek fobisi: Korkularımız, kişisel hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak doğru bir eğitimle tüm bunlardan kurtulabilmek pekâlâ mümkün. Yurtdışında gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda bilim adamları, beyinde depolanan korkuların yok edilebilmesinin mümkün olduğunu keşfetti. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve fobilerin bu yolla artık tarihe karışabileceği tahmin ediliyor.

Küçükken sizi ısıran bir köpek veya kediden sebep tüm bu hayvanlardan korkmak size hiç de mantıklı gelmiyor olabilir. Ancak beyniniz bu hayvanlardan korkmaya şartlandığı için bu gülünç fobiyi üzerinizden atmakta zorlanmanız kuvvetle muhtemeldir. Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bu fobileri beyinden söküp atabileceklerini iddia ediyorlar.

Fobi denildiğinde akla ilk gelen örümcekleri ele alalım. Bilim adamları “nefret terapisi” verdikleri bir terapi yöntemiyle öncelikle hastaları seansa alıyor ve korkularıyla yüzleşmelerini sağlıyor. Örümceklerden korkan hastaya çeşitli örümcek fotoğrafları gösteriliyor ve terapinin sonuna doğru gerçek bir örümcekle karşılaşmaları sağlanıyor. Sanılanın aksine örümcekten hiçbir şekilde zarar görmeyen hastalar, korkularının ne kadar yersiz olduğunu böylece anlamış oluyor.

BİR DİĞER YÖNTEM: PAVLOV TEKNİĞİ
Yine Cambridge Üniversitesi’nde aynı konu üzerinde gerçekleştirilen bir çalışma, yapay zeka ve elektrik şoklarını kullanarak belirli bir nesneye karşı duyulan “korku” hissini silmeyi başarmış durumda.

Elektrik şoklarıyla deneye alınan 17 sağlıklı bireyin beynine herhangi bir nesneye karşı “korku” duygusu yerleştirilmiş. Daha sonra deneklerin korktuğu nesnelere bakmaları istenmiş. Terleyen, kalp atışı hızlanan ve korktuğu MR taramalarından da görülebilen deneklerin fotoğrafa bakmaları karşılığında ufak bir miktar para ödülü verildiğinde eskisi kadar korkmadıkları fark edilmiş. Tüm bunlar fiziksel ve bilinçsel olarak korkunun etkilerini silebilmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK