1 Ocak 2022 19:30 Güncelleme : 1 Ocak 2022 13:25

Koronavirüsün Bir Etkisi Daha Çıktı! Bakın İlerde Hangi Hastalık Sizi Bekliyor?

Koronavirüsün Bir Etkisi Daha Çıktı! Bakın İlerde Hangi Hastalık Sizi Bekliyor?

Koronavirüs çilesi bitmek bilmiyor. Virüs geçse bile etkisi yıllar sonra ortaya çıkıyor. İşte Koronavirüsün bilinen son yan etkisi!

İki yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan korona, insanların hayatını felç etmeye ve kabus olmaya devam ediyor. Dünya genelinde günlük vaka sayıları tam azaldı ve aşı bulundu derken yeni çıkan virüs varyantları tekrar yayılmayı hızlandırdı. Delta varyantı, omicron varyantı derken şimdi de demicron varyantı ortaya çıktı. Yeni varyantlar ile dünya genelinde virüs hızla yayılmaya başladı. Tüm önlemlere ve aşıya rağmen virüsün önüne geçilemedi. Bu süre zarfında virüse yakalanan insanlarda ise bazı yan etkiler çıktı. Kimi ciğerlerinden rahatsız oldu, kimi koku ve tat alma hissini kaybetti kimi de ağrılar ile boğuştu. Bu yan etkiler genelde virüsün hemen sonrasında ortaya çıkan etkiler olarak biliniyor. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde koronavirüs olanlarda ileriki dönemlerde çok daha büyük etkiler görüleceği ortaya çıktı. Bu haber korona illetine yakalanan ve atlatan hastaları çok korkuttu. Herkes acaba ileride ben de aynı sorunu yaşar mıyım diye düşünmeye başladı. Peki yapılan araştırmalar sonucunda koronavirüs olanları ileride hangi hastalık bekliyor olabilir. İşte o hastalık haberin devamında yer alıyor!

Koronavirüs Olanlar Bu Habere Dikkat Etsin!

Birçok yan etkisinin olduğu tespit edilen koronavirüs, yeni bir yan etkisiyle gündeme geldi. Koronavirüs geçiren kişilerin, ileriki bir dönemde böbrek yetmezliği çekmeleri meydana gelebilir. Çünkü bu virüsü geçiren hastalardan alınan örneklerde, böbreklerinin ciddi şekilde hasar gördüğü tespit edildi. Bu hasarın ileriki yaşlarda sorun çıkarması muhtemel olarak ifade edildi. Her insanda olmasa bile bazı insanlarda bu tür olayların yaşanması normal olabiliyor. Bu hasarı en hafif şekilde atlatmak için bir doktordan yardım almak gerekiyor. Eğer virüs kapan kişiler genel bir muayene olduktan sonra benzeri durumları yaşarsalar, ilaç tedavisi ile ileriki yaşlarda sorun yaşamazlar. Bu nedenle bu virüsü kesinlikle hafife almamak gerekiyor. Özellikle koronavirüsü ağır geçiren hastaların kendilerine daha çok dikkat etmesi söyleniyor.

Koronavirüs Olanlar Bu Habere Dikkat Etsin!

Etiketler

Bilim  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış