Ana sayfa Bilim Kutuplarda Sıcaklık Tehlikesi!

Kutuplarda Sıcaklık Tehlikesi!

351
0
PAYLAŞ

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte dünyanın iklimi de daha garip bir hale büründü. Atmosfere yayılan sera gazları, ozon tabakasının delinmesi, fabrikalardan yayılan kirli gazlar derken iklim değişikliği artık hemen herkes tarafından kabul ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kutbuyla ilgili haber sitelerine yansıyan bir içerik ise iklim değişikliğinin ne kadar ürkütücü boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi: Kuzey Kutbu yılın bu mevsiminde olması gerekenden 36 derece daha sıcak!

Kuzey Kutbu’nun farklı bölgelerine yerleştirilen şamandıralar yardımıyla sürekli olarak sıcaklıkların ölçüldüğü uluslararası bir program dâhilinde yapılan araştırmalar, bu korkunç gerçeği gün yüzüne çıkardı. Sıcaklıkların bu kadar yükselmiş olması, sıcak hava dalgasının Kuzey Kutbu’nun neredeyse tamamını etkisi altına aldığını gösteriyor.

ABD’deki Kaliforniya Üniversite’sinde yüksek lisans yapan Zack Labe isimli öğrenci, Twitter’dan Kuzey’deki sıcak hava kütlelerinin animasyonunu paylaştı. Buna göre Ekim ayından beri kutuplarda hava sıcaklığı hiçbir şekilde düşüş göstermemiş. Aksine, Kasım ayının ortalarında sıcak hava daha da ısınmaya başlamış.

The Weather Channel’a açıklama yapan Labe, şunları söyledi: “Pasifik ve Atlantik bölgesinden yükselen sıcak hava akımı, Kuzey Kutbu’nu tamamen etkilemiş durumda. Tüm bunlar küresel ısınmanın ne kadar tehlikeli bir raddeye vardığını gösteriyor.”

Sibirya Buz Kesiyor!
Kuzey Kutbu’nda hava sıcaklıkları ne kadar yükseliyorsa, Sibirya’da ise işler tam tersini gösteriyor. The Washington Report’un haberine göre geçtiğimiz haftadan beri Sibirya’da hava sıcaklıkları dramatik bir düşüş gösterdi. Bahsi geçen düşüş, yaklaşık 60 derece!
Kazakistan’ın başkenti Astana da şiddetli soğuklardan etkilenen bir diğer şehir. Hava sıcaklığının -17.8 dereceye kadar düştüğü başkentte okullar mecburen tatil edildi. Atmosferik ve Çevresel Araştırmalar şirketi çalışanlarından Judah Cohen, bu durumun Sibirya standartlarına göre bile inanılmaz olduğunu söyledi.

BİR CEVAP BIRAK