Ana sayfa Bilim Laboratuvar Ortamında Gergedan Embriyosu Üretti

Laboratuvar Ortamında Gergedan Embriyosu Üretti

88
0
PAYLAŞ

Gergedanlar, gergedangiller familyasının filler ile beraber soyunu koruyabilmiş ikinci üyesiydi ve artık filler yalnız kalmak üzere. Sayıları hızla azalan gergedanların bir türü olan şimal ak gergedanları ise geçtiğimiz aylarda son erkek üyesini de kaybetmişti. Bu da türün sonu anlamına geliyor ancak bilimin bu konuda atmak istediği bazı adımlar var.

Laboratuvar ortamında bir canlıya yaşam verme bilgisine kusursuz olmasa da sahibiz ve geçmişte klonlama örnekleriyle de benzerlerine tanık olmuştuk. Ancak şimdi vaziyet biraz farklı. Bir öbek ilim insanı, şimal ak gergedanının soyunun tükenmesinin önüne geçebilmek için yeni bir araştırmaya başladı. Araştırma kapsamında, şimdiye kadar 3 erkek gergedandan elde edilmiş 300 mL’lik sperm, son erkeğin de ölmesinden sonra suni döllenme ile embriyo haline getirilmek üzere kullanıldı.

Ancak elde edilen embriyo saf şimal ak gergedan embriyosu değil. Araştırma ekibi, türün sperm örneklerine sahip olsa da hiç yumurta hücresine sahip olmadıkları için şimal ak gergedanlarının yakın akrabaları olan güney ak gergedanının yumurtalarını kullandılar. Yani her ne  kadar saf kan şimal ak gergedanını korumak mümkün olmasa da genlerinin devamı bir şekilde sağlanmış oldu.

Araştırmanın önemli olmasının bir öbür sebebi ise laboratuvar ortamında embriyo yaratabilmek oldu. Ilim insanları, bu adımın gelecekte pek çok türün korunması için kritik bir başlangıcı temsil ettiğini söylüyor. Şayet hayatta kalan iki dişi şimal ak gergedanından yumurta sağlanabilirse, işlem tekrarlanacak ve bu sayede tür de kendi içinde devamlılığını sürdürme şansına sahip olacak.

Uzun Vakit Evvel Nesli Tükenen 11 Hayvan, Yine Dünyaya Getirilecek!

Araştırmayı yürüten ilim insanlarından Cesare Gall, şayet yavrular sağlıklı bir şekilde hayata gelip yaşama şansına kavuşursa, ortaya çıkan canlının, düşünülenin aksine son radde ‘gerçek’ olacağını söylüyor. Sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesinin insanlar için de uygulanan bir yöntem olduğunu ve ortaya çıkan ‘canlının’ insan türüne ait olduğunu düşünürsek, bu tez son radde mantıklı.

Henüz yolun başında olunsa da şayet dişi şimal ak gergedanlarından biri yumurta verir, laboratuvarda birleştirme gerçekleştirilir sonra da anneye yerleştirilerek doğum gerçekleşirse, hedefe ulaşılmış olunacak. Yolun üçte biri tamamlanmış sayılıyor ve ilim insanları oldukça umutlu. Umarım eş adımlar daha erken atılır ve sorumlusu olduğumuz bu soy tükenmesi durumuna da son verebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK