Ana sayfa Bilim Lazer Işını Yayabilen Yeni Bir Kontakt Lens Tasarlandı

Lazer Işını Yayabilen Yeni Bir Kontakt Lens Tasarlandı

183
0
PAYLAŞ

Gözlerinde lazer tabancası taşıyan yeni bir süper kahraman tanıtımı gibi görünse de, aslında bu tamamen bilimsel bir gelişme. Yeni tasarlanan bu kontakt mercek sayesinde kullanan şahıs gözlerinden lazer ışını çıkarabilecek. Doğal ki bu bir tür silah değil ve aslında güvenlik konusunda kullanılabilmek için geliştirilmiş, ancak ne olursa olsun kulağa oldukça ilginç geliyor.

Silinen Gövde Dövmeleri, Sonsuza Kadar Kalıcılığını Koruyor

İskoçya’da St. Andrews Üniversitesi’nde bir ekip tarafından aylardır üzerinde çalışılan bu proje, sonunda beklenen başarıyı yakalamış ve araştırmacılar elde ettikleri sonuçları, projenin amacını ve beklentilerini belirttikleri makaleyi Mayıs ayında yayınlamışlar. Proje kapsamında alanının en iyisi olan kimya ve fizik profesörleri beraber çalışmış. Elde edilen sonuç ise oldukça tatmin edici.

Kontakt lensler sayesinde doğrudan göz yüzeyine entegre edilen ultra ince ve bükülebilir lazerlerden meydana gelen proje, gözlerden yayılan lazer ışınlarının gerçek olmasını sağlamış. Ses tanıma gibi vakit vakit yanılma payı olan bazı güvenlik önlemlerine bir tür alternatif olarak tasarlanan lensler oldukça kullanışlı ve gelecekte seri üretime geçilerek çok yüksek olmayan bir maliyet ile yaygınlaştırılması planlanıyor.

Gövde Isısını Elektrik Enerjisine Çevirerek Kripto Nakit Çıkartan Hususi Elbise

Ekip, geçmişte geliştirilmiş olanlara kıyasla daha çok esneklik gösteren ve ayrıca “kontakt lensler üzerinde giyilebilir güvenlik etiketleri olarak entegrasyonunu kanıtlayan” bir organik yarı iletken oluşturmayı başarmış ve sonucunda ise bu ilim kurgu senaryosu gibi görünen yeni teknoloji ortaya çıkmış. Gelecekte ‘giyilebilir güvenlik’ olarak adlandırılan bu alanın çok daha çok gelişeceği ve günlük hayatın bir parçası olacağı düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK