Ana sayfa Teknoloji Manyetik Tren ile 600 Km Hız!

Manyetik Tren ile 600 Km Hız!

203
0
PAYLAŞ

Hızlı trenlerde sona gelindi derken daha da hızlısı her geçen gün yapılmakta ve eski rekorlar peş peşe egale edilmekte. Sonu nereye varacak bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki o da, tren ve uçak hızlarının kıyaslanacağı günler çok yakın. Türkiye’de de Konya, Ankara ve İstanbul’da bitirilen ya da yapımına devam edilen YHT (Yüksek Hızlı Tren) hayatı kolaylaştıran bir seçenek haline geldi.

Çok kısa bir sürede ulaşabildiği çok yüksek hızlar ile özellikle şehirler arası seyahatte önemli avantajlar sağlayan Yüksek Hızlı Tren, dünyanın bir numaralı seyahat aracı olmaya aday. Bu alanda Japonya ile yarışan Çin’den önemli bir haber geldi.

Buna göre, 600 km/s hız ile tren üretildiği haberi gündemin dikkat çeken haberlerinden biri oldu. Çin bu teknolojiyi ise Manyetik Levitasyon adı verilen, havada kalan bir nesnenin kendi özgül ağırlığı ve yerçekimi sayesinde kısa sürede ivmelenerek mekanik destek olmadan yüksek hıza ulaşması olarak ifade edilen teknolojiye borçlu. Maddi açıdan önemli avantajlarda sağlayan bu teknolojide şimdilik, yakalanan en yüksek hıza ulaşıldı. Devamında hangi hıza gelineceğini ise şimdiden tahmin etmek pek de güç değil. Tahminlere göre önümüzdeki 10 yılda, Yüksek Hızlı Trenler, uçakların tahtını sallayacak ve belki de trenlerin hızını geçecek.

BİR CEVAP BIRAK