Ana sayfa Bilim Mars’ta Buzullara Rastlandı!

Mars’ta Buzullara Rastlandı!

119
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde NASA, önemli bir gelişmenin yaşandığını ve bunun kamuoyu ile ABD seçimlerinin ardından paylaşılacağını duyurmuştu. Bilim meraklıları bu haberi bugün alabilmek için NASA TV ve NASA’nın resmi sitesini gün boyu takip etti. Haber ise Türkiye saati ile 09.00’da resmi siteden duyuruldu. Buna göre, NASA ekibi, uzun süredir Mars’ta bir yapının çeşitli açıdan görsellerini paylaştığı alanın buzullar olduğunu tespit etti. Bu da on yıllardır Mars’ta yaşam var mı sorusuna farklı bir açıdan bakma heyecanı getirmiş durumda. Zira, buzullar ancak, yer çekimi ivmesinin var olduğu ve ısı yoğunluğunun 1 cm küp dolaylarında olduğu alanlarda meydana gelebiliyor. Yani, bu tam olarak söylenemese de, insanlığın yeni vatanına çok yakın olduğunu düşünmemiz için yeterli bir kanıt olabilir. Kısacası Mars’ta buzulların varlığı bilim dünyasını hem endişelendirmeye hem de heyecanlandırmaya yetmiş durumda.

Mars’ta Buzullar!
NASA’nın Mars’ta buzullara rastladığını gözlemleyen ekibin başında ise, Texas Bilim Üniversitesinin önemli profesörlerinden Joseph Levy var. Levy, Mars’ta daha önce jeofizik araştırmalar da yapan ekibin iki numaralı ismiydi. Joseph Levy, 2009 yılında ilk defa gündeme getirdiği Kızıl Gezegen’de buzullar! İsimli makalesinde bunu açık bir şekilde ifade etmiş olsa da bu tezini NASA’ya kabul ettirememişti.

Yeni bulunan buzulların Van Gölü’nün yaklaşık 100 katı büyüklüğünde olduğu göz önüne alınırsa, buzulların Mars’ın büyük bir bölümünü kaplamış olabileceği ihtimalini güçlü kılıyor. Ayrıca, önümüzdeki günlerde bir uzay aracının bu buzullardan ilk parçayı alması ve araştırmaların daha detaylı yürütülmesi kararlaştırılmış durumda.

BİR CEVAP BIRAK