Ana sayfa Teknoloji McAfee, Yeni Kripto Paralar İçin Artık Tavsiye Vermeyecek

McAfee, Yeni Kripto Paralar İçin Artık Tavsiye Vermeyecek

57
0
PAYLAŞ

Kripto nakit piyasasına yönelik pek çok ekonomist birbirinden farklı fikirler ortaya atıyor. Var olan değerlendirmeleri iki cepheye; yani müspet ve menfi değerlendirmeler olarak ikiye ayırırsak, gözümüze birkaç ad çarpmaya başlıyor. Dünyanın en büyük dijital güvenlik şirketlerinden birisi olan MacAfee’nin kurucusu John McAfee ise müspet cephenin en büyük savunucularından. Hatta Bitcoin’in 2020 yılında 1 milyon dolara kadar çıkacağını tahmin ediyor. 

Zaten işlem gören popüler kripto nakit birimlerine yönelik tahminleri bir kenara, McAfee aynı zamanda piyasaya yeni sürülmesi için yatırım bekleyen kripto nakit birimleri için de yatırımcıları yönlendiriyor. Bu açıdan bakıldığında önemli bir etkisi olan McAfee, geçtiğimiz aylarda tavsiye vererek tanıtması için ICO’lar için bir iş modeli bile geliştirmişti. Bunun için atacağı tavsiye tweetlerinden bile nakit kazanıyordu. 

Bu hafta yaptığı açıklamayla John McAfee, artık ICO tavsiyesi vermeyeceğini açıkladı:

Bir Twitter kullanıcısının yeni ICO’lar için yatırım tavsiyesi istemesi üzerine “artık ICO’lar için çalışmıyorum cevabı veren iş insanı, bunun için manidar bir neden ortaya sürdü. ABD’nin Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu, geçtiğimiz haftalarda ICO’lara ilişkin ağırbaşlı düzenlemeleri yürürlülüğe koydu. Son zamanlarda insanların cebinden nakit tırtıklamak isteyen o kadar çok ICO piyasaya sürüldü ki güvenilir olanı diğerlerinden ayırt etmek zorlaştı. Müessese da üzerine düşen sorumluluğu yaparak yeni birimleri inceleme altına almaya başladı.

McAfee komisyonun düzenlemesi için “ICO’ları yapanları tutuklamak için sabırsızlanıyorlar, bu haksız bir vaziyet ama gerçek” açıklamasında bulundu. Kendisi hala konuyla ilgili detaylı bir art dönüş yapmasa da “ICO’lara eş paha alternatifler üzerine bir makale” yazacağını açıklamıştı. McAfee, kendisinden tavsiye bekleyen yatırımcılardan sabırlı olmalarını istiyor.

John McAfee, Yeni Kripto Paralar İçin Atacağı Tweet Başına Dünyaları İstiyor!

John McAfee gibi bir ismin bu açıklamaları, kısa sürede ABD pazarında kripto paralara ilişkin ağırbaşlı yasal düzenlemelerin yolda olduğunu gösteriyor. Devlet kurumları ABD’deki piyasaların sonunu getirmek istemiyorlar, büyük kısmının amacı haksız gelir elde eden soyguncuların önüne geçmek. Bu süreçte kripto nakit piyasasının biraz daha sarsılacağını söylemek mümkün. 

Her şeye karşın telaş yapmaya gerek yok, çünkü kripto paralara ilişkin yasal düzenlemelerin oturması, yatırımcının refahı için lüzumlu bir durum. Bu nedenle McAfee gibi kimlikler üzerinden kaygı kaynağı oluşturmak abuk sabuk olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK