Ana sayfa Teknoloji Microsoft Kan Kaybediyor!

Microsoft Kan Kaybediyor!

123
0
PAYLAŞ

Dünya’nın 1 numaralı işletim sistemi üreticisi Microsoft’un yaramaz çocuğu İnternet Explorer’a daha ne kadar tahammül edeceği merak ediledursun, kötü sonuçlar birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Buna göre, Microsoft, diğer ürünlerinden kar elde ederken İnternet Explorer’dan kayıpları ise her geçen gün daha derin boyutlara ulaşmaya başladı.

İnternet Explorer geçtiğimiz 7 seneye kadar bilgisayarların tek ve en güvenilir tarayıcısı konumundaydı. Sonraları ise, Opera, Mozilla Firefox ve özellikle Google Chrome ve Safari gibi işletim sistemlerinin de piyasaya çıkması bu alanda İnternet Explorer’ın artık eskisi gibi rahat hissetmemesine neden oldu. Google Chrome’ye olan talep sonrası, İnternet Explorer artık daha fazla ilerleyemedi ve tahtından oluverdi. Son anketlere göre, internet tarayıcısı kullananların % 55’i Google Chrome’u tercih etmekte. Tarayıcıların sadece % 2.5’lik bir kısmı halen İnternet Explorer’i kullanıyor.

İE’nin bu duruma düşmesi ise, Microsoft yetkililerini kara kara düşündürüyor. Son alınan karar neticesinde artık Microsoft Edge’ye geçileceği ve yatırımların bu tarayıcı üzerine yoğunlaşacağını ifade eden İE yöneticileri, bazı eklentiler ile de eski tahtını geri alacağını iddia ediyor.

Ekim ayı itibari ile 40 milyon İE kullanıcısının Microsoft’u terk edip özellikle Google Chrome’e geçmesi sonrası Edge’ye daha da yoğunluk verilmesi neleri değiştireceği bilinmez ama, bilinen bir gerçek var ki o da, Google Chrome daha uzun bir süre, koltuğunu kimseye devredeceğe benzemiyor. Zira, önümüzdeki 3 yıla ciddi yatırımlar yapmayı vadeden Google, yeni uzantıları ile de kullanıcılarını tutmayı amaçlıyor.

BİR CEVAP BIRAK