Ana sayfa Teknoloji Microsoft, Yapay Zeka Üzerinde Çalışan Bonsai’yi Satın Aldı

Microsoft, Yapay Zeka Üzerinde Çalışan Bonsai’yi Satın Aldı

64
0
PAYLAŞ

Microsoft, robotik, enerji, HVAC, imalat ve otonom araç sektörlerinde derin çalışmalar yapan Bonsai firmasını satın alarak bünyesine kattı. Sağladığı hizmetler arasında simülatör entegrasyonu ile otomatik modeller oluşturma ve API’ler yardımıyla yazılım geliştirme setleri oluşturan Bonsai, 2017 yılında Google’ın DeepMind’ına eş bir sistem geliştirerek endüstriyel denetim sistemlerinin programlanması işini 45 kat daha hızlı şekilde yapabilmişti. Bonsai, bu sene ise Alman mühendislik firması Siemens ile yürüttüğü ortak çalışma ile sayısal denetim makinelerini geleneksel yöntemlerden ayıran bir teknik geliştirmiş ve makine öğrenim hızlarını 30 katlara kadar artırmayı hedeflemişti.

Microsoft’un kurumsal reis yardımcısı Gurdeep Pall, “Bonsai’nin varlıklı simülasyon araçları ve Microsoft Research’de ki pekiştirilmiş öğrenme çalışmaları ile birleştirilen platform, denetim ve kalibrasyon görevleri için her türlü müstakil sistemi oluşturmak ve en kolay içerikli suni zeka alt yapısını oluşturabilmek için kullanılacak” dedi. Birleştirilen bu araçlar, Azure Cloud’la grafik işlemciler ve Brainwave ile çalışan Azure Machine Learning mimarisinden destek alacak. Microsoft, düşünce oluşturma, çalıştırma ve geliştirme için uçtan uca çözüm sağlayan işlemleri bulut depolama bilgi sistemi (Azure) üzerinden yaparak farklı araçların gerçekleştirdiği işlemleri tek bir noktada toplayıp ileri düzey bir suni zeka inşa edecek.

Bildiğimiz üzere Microsoft’un giderek büyüyen suni zeka geliştirme platformu, konuşma, dil, arama ve bilgi teknolojileri için bir sıra API olan Bilişsel Hizmetler’i kullanıyor. Microsoft, Bonsai’den önce Montreal merkezli bir girişim olan Maluuba’yı da 2017 yılında tekrar satın alarak bünyesine katmıştı.Bonsai ise 2014 yılında Mark Hammond ve Keen Browne tarafından kurulmuştu. 2017’de CB Insight tarafından yayınlanan listeye göre suni zeka hakkında çalışmalar yapan en etkili 100 firma arasında gösterilmişti.

BİR CEVAP BIRAK