Ana sayfa Teknoloji MS hastalığına ‘Ocrevus’ tedavisi uygulandı

MS hastalığına ‘Ocrevus’ tedavisi uygulandı

73
0
PAYLAŞ

Hızla ilerlediği için kısa sürede hastayı engelli hale getirebilen birincil ilerleyici Multipl Skleroz hastalığına Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Nobel ödüllü teknoloji ürünü olan Ocrevus tedavisi gerçekleştirildi.İlişkili Haberler

  • Aşılar MS’e yol açar mı? (Aşı, multipl skleroz atağını tetikler mi?)
  • MS (Multipl Skleroz) erkeklerde daha şiddetli seyrediyor
  • MS erkeklerde daha ağır seyrediyor
  • Multipl skleroz tedavisi için yeni yöntem

Tıp literatüründe “Primer Progresif MS” olarak adlandırılan ve hızla ilerlediği için kısa sürede hastayı engelli hale getirebilen birincil ilerleyici Multipl Skleroz (MS) hastalığına, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde Nobel ödüllü teknoloji ürünü olan Ocrevus tedavi yöntemiyle müdahale edildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Nobel ödüllü teknoloji ürünü olan Ocrelizumab (Ocrevus) tedavi yöntemine, Türkiye’de de izin alındığı belirtildi.

“TÜRKİYE’DE İLK KEZ UÜ’DE”

Pahalı olan tedavinin SGK tarafından karşılanmaya başlandığı vurgulanan açıklamada, “Tedavi yöntemi, Türkiye’de ilk kez Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde başarıyla uygulandı.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen UÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, Türkiye’de 50 bin MS hastasının bulunduğunu belirterek, bu hastaların yüzde 15’inin birincil ilerleyici MS hastası olduğunu kaydetti.

Ruhsatı ve onayı alır almaz, uzun zamandır takip ettikleri ve var tedavilere yanıt vermeyen 45 yaşındaki hasta N.S’yi Ocrevus tedavisine aldıklarını anlatım eden Turan, hastalık seyrinin plaseboya göre yüzde 30 gerilediğini gözlediklerini, hastanedeki 10 hastanın tedavisine de ilerleyen günlerde başlayacaklarını bildirdi.

MS TEDAVİSİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARA HIZ KAZANDIRABİLİR

Turan, yaygın görülen MS hastalığında 1993 yılından bu yana 13 ruhsatlı ilaç tedavisi varken, bunların birincil ilerleyici MS’te denendiğini ancak başarı sağlanamadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu tedavi başarısı daha kuvvetli tedavilerin geliştirilmesine öncülük etmesi ve bu konuda çalışmaların sürat kazanmasına yol açabilir. Ayrıca Ocrevus ataklı MS tiplerinde birinci basamak tedavilerin yetersiz olduğu durumlarda ikinci basamak tedavi olarak da tasdik almıştır. Bu ilaç eğitim hastaneleri ve üniversite hastanelerinde rapor edilmekte ve bu konuda tecrübeli hekim ve hemşireler tarafından uygulanmaktadır. Ocrevus 15 gün arayla 2 serum şeklinde verildikten sonra 6 ay sonra aynı şekilde yine edilmektedir. Bu tedavinin 4-5 yıllık sonuçlarını biliyoruz. Başlangıçta alerjik reaksiyonlar olabilir ancak hayatı tehdit eden veya ölümcül yan tesir bildirilmemiştir.”

VİDEO: MS HASTALARINA TÜRKİYE’DE İLK KEZ UYGULANDI

BİR CEVAP BIRAK