Ana sayfa Bilim NASA Maliyetleri Düşürmek İstiyor!

NASA Maliyetleri Düşürmek İstiyor!

178
0
PAYLAŞ

Amerika seçimlerinin etkilediği bir diğer alan da “Uzay Araştırmaları” oldu. Yeni Başkan Donald Trump’ın yeni koltuğuna oturur oturmaz, bütçesinde kısıtlamaya gideceği bir diğer departman olan NASA’da şimdiden bütçe kısıtlamalarına gidileceği konuşuluyor. Peki neden NASA bütçe kısıtlamasına gidecek ve bunun Uzay Araştırmalarına etkisi neler olacak? Bu adımdan sonra özellikle Stephen Hawkings’in önemle üzerinde durduğu uzay yolculuğu nasıl etkilenecek.

Maliyetler Yüksek Olmaya Başladı!
Bilindiği gibi Amerika’nın her yıl kongreden geçirdiği bütçelerden bir tanesi de Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları (NASA) bütçeleridir. Yaklaşık her yıl NASA’ya 20 milyar dolarlık bir bütçe verilmektedir. Ve NASA yönetimi, bağlı bulunduğu Ulusal Güvenlik (National Security)’e bu bütçe karşılığında güvenlik ve araştırmalar alanında bilgi ve veri paylaşımında bulunuyor. Bu bilgi ve verilerin ne denli önemli olduğunu sorgulayacak halimiz yok. Ama, bunun ayrılan bütçeye rağmen çok yavaş ve yetersiz bir şekilde ilerlemesi, NASA’nın şımarık çocuk pozisyonunu derinden sarsmaya başladı.

Nitekim, Çin, Rusya ve Avrupa Birliği’nin tamamının uzay harcamalarına harcadığı miktar toplamda NASA’nın sadece yarısı kadar ve toplanan veriler yaklaşık 10 katı. Hal böyleyken NASA’nın varlığı da sorgulanmaya başladı ve önümüzdeki yıl sadece 1 milyar dolarlık bir bütçe verilmesi planlanıyor.
NASA’ya ayrılması planlanan yeni bütçenin, araştırmaları ne ölçüde etkileyeceği bilinmez ama ABD maliyetleri düşürmeye kesin niyetli olduğu söyleniyor. Özellikle araç ve istasyonlardaki malzemelerden kesintiye gidileceği düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK