Ana sayfa Bilim Nasa Uydu Programını Açıkladı!

Nasa Uydu Programını Açıkladı!

105
0
PAYLAŞ

Önceleri büyük boyutlarda ve büyük bütçelerle hazırlanıp uzaya gönderilen uydular artık tarihe karışıyor. Daha önce gönderilmiş olan uydulardan çoğu kullanılamaz halde ve uzayda büyük kirlilik oluşturmakta. NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), yeni uydu programı ile bunun önüne geçerek hem bundan sonraki uyduların boyutlarını küçültecek hem de bu vesileyle uydu yapımı için ayrılmış olan bütçeler azalmış olacak.

NASA Uydu Yapımında Değişikliğe Gidiyor!
Daha önce yapılmış ve uzaya gönderilmiş olan uydular uzayda büyük kirlilik oluşturmakta ve Dünya’nın çevresinde işe yaramaz halde durmakta. Boyutlar küçülürse hem kirlilik oranı azalacak hem de uydulara harcanan bütçeler azalmış olacak. Bu vesileyle araştırma geliştirme şirketleri ve uydular üzerine çalışan firmalara da çalışma imkânı sağlanmış olacak.

NASA’nın Sonraki Uydular için Yapacağı Değişiklikler
NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), yeni bir programla büyük boyutlarda tasarlanılan uydular yerine daha küçük boyutlarda uyduların tasarlanması için 30 milyon $ bütçe ayırdı.
Yeni programı dahilinde Small Spacecraft Virtual Instute ile küçük uydular geliştiren AR-GE ve şirketlere destek sağlayacak. Bundan sonraki uydular için belirlenen hedef: Daha küçük boyutlar ve daha ekonomik olması. NASA’nın yeni programının, küçük uydular üzerindeki çalışmalara yoğunlaşması ve bütçenin 30 milyon $ olması, program kapsamında yapılan çalışmaların olumlu sonuç vermesini sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK